×
TOPZINE.cz

Získá Thálii Ježíš nebo Baron Prášil?

Za několik málo dní proběhne slavnostní předávání Cen Thálie v Národním divadle. Článek o nominacích na tyto prestižní ceny jsme vám už přinesli a tentokrát se pokusíme přiblížit vám nominované muže v kategorii muzikál.  Pokusíme se o krátké shrnutí muzikálu Baron Prášil a rockové opery Jesus Christ Superstar, přičemž se zaměříme také na výkony nominovaných umělců.

FOTO: Jesus a Baron

Baron Prášil je jednoduchý rodinný muzikál vhodný na dny, kdy jste unaveni těžkým pracovním životem a chcete si bez přemýšlení odpočinout s líbivou hudbou, známými zpěváky, barevnými projekcemi a výraznými kostýmy. Děti si tento muzikál užijí stejně jako dospělí. O oblíbenosti muzikálu svědčí i fakt, že v sobotu 19. března se v divadle Hybernia uskutečnila již 150. repríza tohoto některými lidmi oblíbeného, některými zatracovaného díla.

Baron Prášil má jednu nominaci

Celý příběh je velmi nenáročný a točí se kolem donkichotského Barona Prášila, který vypráví o svých mnohých fantastických dobrodružstvích a spolu s publikem se nechává unášet na křídlech fantazie. Během svého snění je vystaven dvojici chtivé peněz, jež ho zamýšlí nechat prohlásit za nesvéprávného, a tak získat jeho majetek. Baron Prášil však před smrtí odkáže své vlastnictví zamilovaným budoucím novomanželům, a tak chtivého Wilcoxe převeze. Odchod Barona Prášila však není ani trochu smutný, jelikož je přijat královnou fantazie do říše představ, lidských nadějí a snů.

Baron Prášil patří mezi to nejlepší, co lze v sesterských divadlech Broadway a Hybernia vidět, a brzy se také chystá jeho slovenské turné. Za režií stojí Filip Renč a hudbu, která se dokonale hodí k příběhu ve fantazii uvězněného Barona Prášila, vytvořil Zdeněk Barták.

FOTO:Baron Prašil
Baron Prášil v Cařihradu zdroj: Michal Žák, Topzine.cz

Obsazení stopadesáté reprízy bylo poměrně povedené a za zmínku stojí úžasná zpěvačka Hanka Křížková v roli Wilcoxovy ženy Evelíny, jež vystoupila i přes svou nedávnou operaci kyčle, protože ani jedna její kolegyně nebyla pro toto představení k dispozici. Hlas i projev této obdivuhodné zpěvačky je silný, výrazný a plný citu. Výborný herec Jiří Langmajer je v tomto díle poměrně nevýraznou figurkou, což je pravděpodobně zapříčiněno jeho spíše činoherním zpěvem, jenž se ve velkých muzikálech ztrácí. Dobře celek doplňovali i Tomáš Savka, Markéta Procházková nebo Zuzana Benešová.

Marian Vojtko

Samostatný odstavec si však zaslouží představitel hlavní role Marian Vojtko, jenž je za tuto roli nominován na Cenu Thálie v kategorii muzikál. Zpívá nádherným tenorem a kromě muzikálu se věnuje i opeře a operetě.  Baron Prášil je role, jež nemá žádný vývoj, a tak není herecky nijak náročná. Marian Vojtko ji bez problémů zvládá a diváky ohromuje svým výrazným zpěvem. Je vidět, že si roli užívá. Stejně dobrý je například v roli kardinála ve Třech mušketýrech a také vynikl v novém uvedení původního českého Draculy. Z minulých rolí stojí jistě za zmínku muzikál Jekyll a Hyde, v němž hrál Marian Vojtko hlavní roli a sám autor Frank Wildhorn ho označil za jednoho z nejlepších představitelů této role ve světovém měřítku.

Můj subjektivní názor na Barona Prášila

Celý Baron Prášil mi připomněl cukrovou vatu. Je velká, růžová a mnoho lidí láká. Ve skutečnosti se jedná o bezobsažnou sladkou hmotu, ze které je nakonec konzumentovi špatně. Přesto si ji na příští pouti koupí znovu. Čím je však mnou zmiňovaný muzikál také podobný cukrové vatě? Stačí moment váhání, trocha přemýšlení a z nádherně vypadající vaty zbyde, a to bez jediného doteku, jen oleptaná a obyčejná špejle.

Baron Prášil je stejně jako téměř všechny muzikály v divadle Broadway a Hybernia jen cirkusovým představením, šou, která se snaží divadlo nahradit zářivými kostýmy, falešným zlatem, zbytečnými a triviálně hloupými projekcemi a známými jmény.

Jesus Christ Superstar je nominován hned dvojnásobně!

Nové uvedení již legendární rockové opery Jesus Christ Superstar v Hudebním divadle Karlín, jež svedlo dohromady mnohé z původních představitelů, je u diváků velmi oblíbené a najdou se i tací, kteří tvrdí, že je lepší než původní verze Divadla Spirála. Kvůli odlišnému pojetí režie byl pozván Američan Gabriel Barre, jenž stojí i za veleúspěšnou karlínskou Carmen s Lucií Bílou v hlavní roli. Autorem hudby je známý Andrew Lloyd Webber a texty Tima Rice do češtiny dovedně přebásnil Michal Prostějovský. Jedná se o jeden z nejlepších českých muzikálových překladů vůbec.

Evangelium podle Jidáše

Děj je, bráno do hloubky, poměrně složitý a představuje divákům Ježíše Nazaretského velmi lidsky. Tím může mnohým lidem usnadnit jeho skutečné pochopení jako čistě historické osobnosti. Evangelium svatého Jana je však vykládáno velmi volně a upraveno takovým způsobem, že by se dalo téměř nazvat jako Evangelium podle Jidáše. Dílo má tedy vnitřní poselství a je vytvořeno nadčasovým způsobem. Právě proto není důležité, kdy se uvede, protože má vždy co říct.

Základní dějová linka se týká zrady Jidáše, který Ježíše prodá za 30 stříbrných. Vojáci zajmou Syna božího v Getsemanské zahradě a jeho obdivovatelé se od něj odvrátí stejně rychle, jako mění směr vítr. Ježíš je poté předveden před krále Heroda a nakonec souzen Pilátem, který je davem donucen nechat Spasitele ukřižovat.

FOTO: Jesus
Kriste Ježíši jsi nám nebližší zdroj: hdk.cz

Nové karlínské nastudování Jesus Christ Superstar představuje divákům skutečně komplexní a kvalitní dílo, jež je základem světového muzikálového fondu. Role Jidáše se osobitě ujal Václav Noid Bárta a Jan Toužimský. Oba dva Jidášovi představitelé jsou výbornými zpěváky a své role se ujali jistě. V roli Máří Magdaleny lze vidět Báru Basikovou, jež je známá i z původního uvedení v Divadle Spirála a s touto rolí je neodmyslitelně spojena. Nováčkem v roli Máří Magdaleny je Dasha. Za zmínku stojí také výkon Ondřeje Brzobohatého v roli krále Heroda, jenž je každý večer originální a svou roli si bezpochyby užívá. Výborný je také Jaromír Holub, Peter Strenáčik nebo Lukáš Hynek – Krämer. Hlavní role Ježíše se kromě Kamila Střihavky ujal mladý Michal Skořepa, který svou roli pojímá odlišným, ale výrazným a oduševnělým způsobem. Jistě je zajímavé vidět obě alternace Ježíše Nazaretského.

Kamil Střihavka

Druhou alternací hlavní role je pochopitelně zpěvák, který je s rolí Ježíše implicitně spjat a nikdo si bez něj tento muzikál v českých zemích nedovede představit. Kamil Střihavka své životní roli vtiskl nezaměnitelný a světově originální charakter a není divu, že je za ni také nominován na letošní Cenu Thálie. Kromě Ježíše mohli diváci vidět Kamila Střihavku například jako Basila v nadmíru povedeném a dekadentně-ojedinělém muzikálu Obraz Doriana Graye v divadle Ta Fantastika nebo v neméně oblíbeném Excaliburu, kde ztvárnil krále Artuše. V současné době ho lze spatřit mimo jiné ve známém muzikálu Johanka z Arku, jenž se nyní hraje v Divadle Kalich, kde se ujal role vojevůdce La Hira.

FOTO: Jesus

Krátce o kategorii muzikál ženy – Dasha (Dagmar Sobková)

Za představení Jesus Christ Superstar je nominována na Cenu Thálie také již zmíněná DASHA v roli Máří Magdaleny. Tato ojedinělá zpěvačka má nádherný hlas a do svých rolí vkládá mnoho energie. Maří Magdalena je však menší role, ve které není příliš mnoho prostoru. Větší roli má Dasha jako Carmen ve stejnojmenném muzikálu, kde zcela jednoznačně obstála jako alternace Lucie Bílé, a doslova obdivuhodná byla v Divadle Kalich v představení Hamlet jako Ofélie.

Bohužel jsem neviděl představení Městského divadla Brno Mary Poppins, kde byla za hlavní roli nominována Johana Gazdíková. Právě z tohoto důvodu je článek zaměřen přednostně na mužské nominace.

j subjektivní názor na rock operu Jesus Christ Superstar

Karlínský Jesus Christ Superstar má samozřejmě, jako téměř vše, své chyby, ale v každém případě se jedná o skutečný muzikál (rock operu), tedy o skutečné divadlo, které má uměleckou hodnotu, a jeho uvedení je smysluplné. Výkony všech umělců jsou na vysoké úrovni a představení divákovi předává hluboké sdělení, jež se pojí s fantastickou, řekněme až božskou hudbou, která je doprovázena skvělým a kvalitně vymyšleným libretem. Jesus dokáže ohromit, pobavit, rozesmutnit a publiku občas běhá i mráz po zádech. Hudební divadlo Karlín, které si stále drží svůj standard, se této legendy ujalo se ctí a na jeviště přivedlo skutečně významné dílo, jež by nemělo uniknout žádnému milovníkovi divadla.

Jak je tedy vidět, tak tuto sobotu 26. března se rozhodne napínavý souboj mezi Kamilem Střihavkou a Marianem Vojtkem, respektive mezi Ježíšem a Baronem Prášilem. Jejich hlasy jsou zcela rozdílné a role rovněž tak. Kamil Střihavka je rocker, který dokáže zpívat i čistě muzikálově. Do svých rolí vkládá vždy část sebe a publikum dokáže doslova uchvátit. Marian Vojtko má na druhou stranu sytý tenor, který je vždy zabarven lehce odlišnou technikou zpěvu, jež ho činí originálním a snadno zapamatovatelným.  Ani jeden z nominovaných zpěváků není hercem, ale oba se snaží o co nejlepší umělecký projev, přičemž je jejich hlavní předností pochopitelně zpěv. Komu byste přáli Cenu Thálie vy?

Kdo zvítězí?

Tuto sobotu bude Topzine samozřejmě přítomen při slavnostním vyhlašování a co nejdříve vám přinese zprávy o tom, jak celý večer probíhal a kdo si nakonec převzal kýženou cenu. Teď už zbývá jen držet palce svým favoritům a doufat v jejich vítězství.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..