Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Zinek: Zajistí Vám zdraví, krásu i plodnost!

Redakce

Redakce

18. 11. 2010

Zinek určitě znáte jako kov z hodin chemie i jako doplněk stravy. Zinku nesmíme mít málo, ale ani nadbytek zinku není pro tělo prospěšné. Je velmi důležitý pro naše zdraví. Zjistěte tedy, jaká dávka zinku je pro Vás ideální a k čemu všemu je zinek dobrý.

Zinek má podobně jako křemík vliv na krásu, jelikož napomáhá k tomu, abychom měli čistou pleť.  Podporuje hojení akné, ran, ekzémů i popálenin. Také podporuje lesk vlasů, brání jejich řídnutí a stará se o jejich výživu, díky níž mohou dosahovat větší délky. Pokud toužíte po dlouhých nehtech, ale trápí Vás jejich lámavost, opět může pomoci tento prvek.

Předcházejte nemocem a chraňte své zdraví

Zinek působí preventivně – chrání organismus před chřipkou, nachlazením, chronickým únavovým syndromem, ale také třeba zánětem spojivek.  Pomáhá eliminovat nebezpečné volné radikály, jedná se totiž o významný antioxidant. Podílí se také na obraně organismu proti infekcím, je důležitý pro růst a rozmnožování buněk a syntézu bílkovin. Udržuje také nízkou hladinu cholesterolu v krvi, což pomáhá při prevenci kardiovaskulárních potíží.

Nejdůležitější je pro inzulínový enzymatický systém. Zinek je nutný pro činnost některých enzymů, podporuje dobrou funkci očí, má příznivý vliv na metabolismus cukrů, tuků a bílkovin a zajišťuje koncentraci vitamínu A.

Prevence neplodnosti

Zinek je ve značném množství přítomen ve spermatu. Používá se při léčbě ženské i mužské neplodnosti (je důležitý pro udržování dobrého stavu prostaty). Proto je důležité udržovat správnou hladinu zinku v těle, aby pohlavní orgány dobře fungovaly a správně se vyvíjely.

Foto: Hana Prokopová, Topzine.cz

Dávkování

Denní potřeba zinku se uvádí u dětí 5 mg, pro děti nad 8 let 8 až 10 mg, pro ženy 12 mg a pro muže a těhotné ženy 15 mg. U kojících žen činí denní potřeba přibližně 12 mg (pouze lékař by měl rozhodnout o případné vyšší dávce, než je uvedených 15 mg, včetně podílu z potravy).

Doporučená denní dávka zinku podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví České republiky je 15 mg za den, což souhlasí s mezinárodně uznanou i doporučenou denní dávkou.

Zdroje zinku

Největším zdrojem zinku jsou dýňová a slunečnicová semena, pšeničné otruby a klíčky, celozrnná mouka a výrobky z ní. Dále zinek obsahují játra, ústřice, mák, ovesné vločky, většina hub, hovězí maso, ryby, králík, kuře, ořechy, luštěniny, jitrocel, neloupaná rýže, zelenina (zelená listová zelenina, kukuřice, brokolice) a ovoce (papája, sušené fíky).

O dalších důležitých vitamínech v potravinách se můžete zde dozvědět více.

Největší množství zinku obsahují živočišné potraviny, proto by vegetariáni a lidé, kteří se vyhýbají masu, měli mít dostatečný přísun zinku prostřednictvím potravinových doplňků.

Foto: Hana Prokopová, Topzine.cz

Pozor na mléko, které ztěžuje vstřebávání zinku.

Nedostatek zinku

Nedostatek zinku se může projevit očními chorobami, ztrátou nebo oslabením sluchu, zraku. Také však zhoršením paměti, pomalým hojením ran či nechtěným úbytkem na váze. Velký deficit zinku může dokonce způsobit zpomalení a poruchy buněčného dělení a celkově buněčného růstu, což může být doprovázeno psychickými poruchami a nápadnými vyrážkami. Může také poškodit spermie a způsobit poruchy varlat, což může vést až k neplodnosti.

Zinek ano, ale s mírou

Při dlouhodobém užívání vyšších dávek může dojít k ovlivnění vstřebávání mědi a dalších stopových prvků, proto je nejvhodnější užívat zinek jako součást pestré stravy a nikoli jen jako potravinový doplněk. Spotřeba zinku je větší u těhotných a kojících žen, také však u dospívajících. Muži mají větší potřebu zinku než ženy.

Nadbytek zinku může také způsobit poruchy imunity, dlouhodobé vysoké dávky zinku mohou způsobit chudokrevnost, poruchy trávení či poruchy metabolismu cukrů.

Foto: Hana Prokopová, Topzine.cz

Předávkování zinkem je poměrně vzácné, projeví se, pokud nedodržíme stanovené denní dávkování a budeme užívat značně vyšší dávky, než je doporučeno. To se projevuje nevolností (zvracení, průjem) a závratěmi.

Dodávejte svému tělu, co potřebuje

Pokud budete užívat zinek ve správné míře, můžete předejít různým nemocem, zlepšit kvalitu Vaší pleti, nehtů i vlasů. Možná právě zinek je to, co Vašemu tělu chybí (či přebývá), proto nezapomeňte, že i s vitamíny se to nemá přehánět, ale naopak se také na ně nemá zapomínat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zinek: Zajistí Vám zdraví, krásu i plodnost!