Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Zimní oběť Monse Kallentofta. Přichází nový král skandinávské detektivky?

Redakce

Redakce

17. 8. 2011

FOTO: Zasněžená krajina

V českých knihovničkách mají skandinávské detektivky již nějaký čas své místo. Nyní k nám přichází další, ve světě již proslavený autor, Mons Kallentoft, se svou sérií knih, z nichž první byla nazvána Zimní oběť. Bude tato kniha něco lepšího anebo jen upadne v zapomnění jako mnoho dalších?

FOTO: Zasněžená krajina

Kdo nechal nahého muže v mrazu na stromě?, Zdroj: wikimedia.org

Ačkoli za okny právě vládne léto, čtenáře přenese příběh Zimní oběti do nejstudenější zimy, jakou si kdo dokáže představit. Děj knihy se totiž odehrává v jižním Švédsku v provincii Östergötland, blízko u města Linköping, kde autor sám vyrůstal a prožil své dětství.

Hlavní hrdinkou této knihy je kriminální inspektorka Malin Forsová. Ta je pověřena vyšetřováním případu tlustého mrtvého muže, který byl nalezen visící promrzlý a nahý na stromě pustiny v Östergötlandu. Kým a odkud byl? Měl rodinu, přátele? Kolem mrtvoly se vynořují jen samé otázky a žádné odpovědi a případ se zdá být čím dál tím složitější. A Malin spolupracující s kolegou Zachariasem tápe ve tmě…

Kostlivci ve skříních

Postupem času vyplouvají na povrch nejen staré hříchy mrtvého, ale i ostatních obyvatel Linköpingu a lidí z blízkého okolí. Malin se ponořuje do zamotaného a smutného rodinného příběhu zavražděného Bengta Anderssona a cestou k odhalení pravdy si nadělá mnoho nepřátel.

FOTO: Hercule Poirota

Trumfne vyšetřovatelka takové eso, jakým je Hercule Poirot?, Zdroj: distributor filmu

Po překonání nejednoho problému se inspektorce podaří získat střípky informací ze života oběti. Všechny odpovědi k případu jsou na dosah ruky. Jenže ještě není konec. Vrah si vyhlédl další oběť a tak začíná závod s časem. Kdo vyhraje – Malin nebo vrah? Pachatel stále uniká trestu, a když už to vypadá, že je odhalen, vše se změní a inspektorka ani čtenář nejsou o nic moudřejší. Jak to celé dopadne? Kdo bude vítěz a kdo poražený?

Děj je nabitý nečekanými zvraty a většinu času se čtenář potýká jen se samými otázkami. O oběti není prakticky nic známo a policie se chytá úplně každé podezřelé věci. Proto se příběh může zdát někdy až příliš zmatený. Autor navíc popisuje všechny myšlenky, které proletí hlavami hrdinů při řešení různých událostí, a proto kniha vyznívá místy dost chaoticky, navzdory tomu, že to tak funguje i v běžném životě.

FOTO: Sever

Přichází éra skandinávských detektivek?, Zdroj: aerofilms.cz

Kniha je rozdělena na tři velké, pojmenované části a ty jsou dále rozděleny na očíslované kapitoly. Sem tam se v kapitolách objeví i samotný mrtvý, Bengt Andersson. Ten vstupuje do děje jako duch či přízrak a to může být pro nejednoho potencionálního čtenáře rušivým elementem. Někdy čtenáře vpravuje Bengt do samotného děje, většinou to však jsou jen myšlenky a pocity zavražděné oběti.

Hlasy mrtvých

Zimní oběť ale není jen o zmrzlém mrtvém muži a jeho životě. Je to i příběh svobodné matky, která je upracovaná, má starosti o svou pubertální dceru a řeší problémy běžného života. Snaží se vypořádat s lidmi, prázdnotou či ochladlými vztahy ve vlastní rodině. Aby tohle vše dokázala zvládnout, řeší to svým vlastním způsobem. A každý čtenář, pokud bude jen trochu chtít, může najít v Malin i kousek sebe.

Při čtení knihy máte místy pocit, že všechny zmíněné postavy v knize nějak figurují v životě mrtvého a děj se pak zdá až příliš zamotaný. Nejprve se totiž Bengt jeví jako úplný samotář a postupem času vyplouvají na povrch sourozenci, příbuzní či jinak spříznění lidé. Ale když se na to podíváme z druhé strany, tak lidský život není vůbec jednoduchý a mnoho našich rozhodnutí a činů nás pronásleduje ještě několik let po dané události. A právě v Zimní oběti se může čtenář dočíst, kam až lidské činy mohou zajít a čeho všeho je vlastně člověk schopný.

To černé cosi za okamžik otevře. Pomůže mi nahoru. Pak se ze mě stane motor. Vybuchnu, dostanu se odsud, budu žít.
To černé cosi opravdu otevře kufr auta, vyklopí tělo na sníh, vedle výfuku.
Nechá mě tam ležet.
Kmen stromu, silný, deset metrů ode mě.
Kámen je zasněžený, a přesto ho vidím. Ty volné paže jsou moje? Oteklý červený pahýl vlevo má ruka?
Černé cosi vedle mě. Šeptá něco o krvi. O oběti.
Když se otočím doleva, natáhnu se pro ten kámen a udeřím ho do hlavy, mohlo by se mi to povést. Pryč odtud.
Jsem motor a teď otočím klíčkem.
Vybuchnu.
Opět existuju, uchopím kámen, šepot utichne, udeřím, chci pryč a probiju se odsud, nesnaž se mě zastavit, mlátím, mlátím, chci víc, jsem jen vůle, světlejší než ta černočerná temnota kolem.
Nezkoušej to.
Buším do toho černého, válíme se ve sněhu, mráz neexistuje, pevně mě uchopí, ale já znova exploduju a vší silou uhodím.

Český název: Zimní oběť
Název originálu: Midvinterblod
Autor: Mons Kallentoft
Překlad: Luisa Robotovská
Počet stran: 448
Vazba: vázaná
Vydalo: Host, Brno 2011
Doporučená cena: 329 korun

Hodnocení : (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zimní oběť Monse Kallentofta. Přichází nový král skandinávské detektivky?