Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zimní dovolená se blíží. Kam Češi nejvíce jezdí v zimě za lyžováním a podle čeho vybrat zimní pobyt?

Šárka Braumová

Šárka Braumová

29. 11. 2010

Rakouské AlpyZima už pomalu klepe na dveře a pro většinu lidí to znamená jediné – připravit lyžařskou výbavu a zamluvit si lyžařský pobyt. Podle čeho vybrat ten nejlepší a jaké destinace patří mezi nejoblíbenější?

FOTO: Rakouské Alpy

Rakouské Alpy

Zhruba 1,5 milionu – to je přibližný počet zimních dovolených, které každý rok stráví Češi v rekreačních střediscích. Necelý milion připadá na tuzemské prostředí, zbytek na zahraničí. S příchodem krize se však situace změnila a v sezoně 2008/2009 byl zaznamenán pokles zahraničních dovolených. Češi začali šetřit a dali přednost domácímu prostředí. Již v letošním roce krize zaznamenala mírný ústup a letos se předpokládá cca 10% nárůst zahraničních pobytů.

Na to jsou připraveny i cestovní kanceláře. Nasmlouvaly větší kapacity především v alpských střediscích, které nabízejí lepší lyžařské podmínky, ale i zázemí pro volnočasové aktivity pro děti i dospělé.

Jak vypadá pobyt českého turisty?

Z analýz AČCKA vyplývá, že téměř 85% Čechů volí jako dopravní prostředek vlastní automobil. Pouze 15% cestuje autobusem. Nejpopulárnější zemí pro trávení zimních radovánek je jednoznačně Rakousko, kam směřuje polovina rekreantů. Vzhledem ke krátké vzdálenosti se ale do alpské oblasti jezdí pouze na prodloužený víkend. Naopak ve Francii, která také patří mezi oblíbené cíle, tráví Češi dokonce 7 nocí.

Co se týče ubytování, preferují apartmány bez stravy, jelikož jsou podstatně levnější. Pouze 30% Čechů volí hotel s polopenzí. Pro tuzemskou dovolenou si nejčastěji vybírají Krkonoše a Jizerské hory, a to především v průběhu února, kdy je nejvíce školních prázdnin.

Kritéria pro správnou zimní dovolenou

  • velikost areálu a celková délka sjezdovek v km nadmořské výšky by se měla pohybovat mezi 1000 – 2300 m. n. m.
  • volnočasové aktivity (bazén, sauna, výřivka, program pro děti)
  • vzdálenost sjezdovky od ubytovacího zařízení
  • zeptejte se, zda je v ceně pobytu i skipas

České lyžařské areály bohužel nemohou konkurovat délkou sjezdovek a výškou hor Alpám, přesto se rok od roku snaží své služby vylepšovat. Je potřeba se zaměřit především na perfektní doplňkové služby, jako jsou gastronomické speciality a chování personálu vůči návštěvníkům. Samozřejmostí by měla být i široká nabídka služeb pro volný čas jako například bazény, kluziště, sauny, výřivky, diskotéky, propojení skipasů pro více středisek či sjezdovek a mnohé další.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zimní dovolená se blíží. Kam Češi nejvíce jezdí v zimě za lyžováním a podle čeho vybrat zimní pobyt?