Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zimní adrenalin na Balatonu. Vyražte do Maďarska i v zimě!

Redakce

Redakce

6. 2. 2011

Maďarsko, to není pouze Budapešť, Tokajské víno, čardáš či čabajka. V této krásné zemi je spousta zvláštností, které jinde nenajdete. Mezi ně se řadí také maďarské jezero Balaton, které se ve chvíli, kdy zamrzne, stane dějištěm zimních adrenalinových atrakcí. Myslíte si, že plachtit v zimě na jezeře nelze? Maďaři vás přesvědčí, že nic není nemožné.

FOTO: Zimní plachetnice na Balatonu

Zimní plachetnice na Balatonu, Zdroj: sxc.hu

I když většina Evropanů zná Balaton coby letní resort, města ležící na březích jezera se těší na to, až začnou tuhé mrazy, jezero začne zamrzat, vrstva ledu začne sílit a přijdou na řadu trochu jiné radovánky než ty letní. Sporty na zamrzlé hladině se stávají oblíbenou kratochvílí Maďarů i turistů z celé Evropy.

Kam za bruslením?

Ve městě Keszthely, jednom z nejstarších měst na břehu Balatonu, jsou pořádány kurzy bruslení pro veřejnost poblíž místního přístavu. Tyto kurzy jsou otevřeny od pondělí do pátku od 12:00 do 20:00 hodin, o víkendech pak od 9:00 do 19:00 hodin a jsou bezplatné.

Pláž v lázeňském středisku Balatonfüred, kde se nachází také světoznámá nemocnice pro léčbu srdečních chorob, také v zimě nezůstává pozadu a nabízí svým návštěvníkům kurzy bruslení, které se konají ve všední dny od 14:00 do 18:00 hodin a v sobotu a neděli si můžete přijít zaskotačit od 9:00 do 17:00 hodin.

Další zimní radovánky

Pokud jste spíše týmovým hráčem, můžete s přáteli hrát na Balatonu i hokej. Místa je tam pro každého dost. A jestli jste spíše milovníky klidných procházek, ani tady vám nic nebrání vyrazit si po zamrzlém jezeře na pořádnou procházku mrazivým vzduchem.

Kdo chce zkusit tradiční maďarskou hru na ledě, může se pokusit o tzv. dřevěného psa. Tato hra spočívá v tom, že se posadíte na dřevěnou židli, která má na nohou přidělaná dvě dlouhá dřeva a odstrkujete se stejně jako kdybyste jeli na lyžích.

A pro ty, které láká představa bílého plachtoví, ale bojí se rozbouřených moří, je tu možnost plachtit na ledu. Jakkoli to zní podivně, je to tak. Tyto plachetnice mají podobný tvar jako katamarán. Jen místo plováků mají přidělané jakési dřevěné klouzáky. Pokud je dobrý vítr, můžete takto plachtit po celém jezeře.

Kromě Balatonu můžete za zimními atrakcemi vyrazit i k jezeru Velence, které je z Budapešti vzdáleno pouhých 30 kilometrů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zimní adrenalin na Balatonu. Vyražte do Maďarska i v zimě!