Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zhudebněná vůně jehličí: To nejlepší z vánočních koled

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

20. 12. 2010

Bez koled by Vánoce nebyly Vánocemi. Na tom se  shodne spousta z nás, ať už je zpíváme tradičně doma u stromečku, v kostele, či je slýcháme jen při nezbytných hektických nákupech. Některé melodie patří k našim národním pokladům. Spoustu koled však zpívají lidé od Německa až po Austrálii.

FOTO: Vánoce

Světem křížem krážem

K nejslavnějším vánočním skladbám náleží bezpochyby Tichá noc (Stille Nacht), duchovní to dítě rakouského faráře Josepha Mohra z Oberndorfu. Jeho poetický text o atmosféře Štědrého večera zhudebnil Franz Xaver Gruber, učitel, který hrál v kostele na varhany. Klidná a melodická píseň si postupem času našla příznivce napříč národnostním spektrem. Dnes ji můžete slyšet na vánočních trzích v nesčíslných zemích pod názvy Silent Night, Noche de paz nebo Тихая ночь. Ztvárnili ji třeba Elvis Presley nebo Sarah Brightman.

Také Francie má své vánoční stálice, mezi něž patří třeba Patapan nebo třeba Il est né le Divin Enfant. Vánočních koled s podobným názvem, který zvěstuje narození Ježíška, najdeme spoustu. Vzpomeňme anglickou Sweet Baby Jesus Boy či naši tradiční Narodil se Kristus Pán, již mimo jiné nezapomenutelně interpretoval Jiří Kodet ve filmu Pelíšky.

Pomalu i rychle

K častým námětům koled náleží také kolébání děťátka. Jako příklad může posloužit barokní klasika Adama Michny z Otradovic Chtíc aby spal, Půjdem spolu do Betléma anebo Hajej, nynej, Ježíšku. Posledně jmenovaná sice možná není z nejznámějších, ale ve světě to dotáhla celkem daleko. Existuje její anglická verze s názvem Rocking Carol, kterou nazpívala třeba Julie Andrews, představitelka rozverné chůvy Mary Poppins.

Táhlé nápěvy a éterické chorály dokážou navodit tu pravou vánoční duchovní atmosféru. K Vánocům ale patří i bujaré veselí, koneckonců jsou spojeny s týdnem volna a to je třeba oslavit. Ke svátkům se tedy vážou i mnohé rychlejší, rytmičtější písně.

Tradice nade vše

Z dob našich předků přetrvala třeba rozverná lidová Ejhle, chasa naša. Mezi moderními písněmi, které mohou posloužit k tanci okolo vánočního stromečku, se skví Jingle Bell Rock. Oblibu u nás získaly i ze zahraničí vypůjčené Rolničky (původně Jingle Bells – kdo by řekl, že tento řízný song vznikl v roce 1857).

Ty už se však řadí spíše k populární hudbě. Moderní vánoční písně sice mají také svůj půvab, byla by ale nesporně škoda, kdyby zastínily tradiční koledy. Naštěstí nás návštěva vánočních trhů, obchodů  nebo i posezení u příbuzných v obýváku většinou přesvědčí o tom, že koledy jsou stále živé. Na všech těchto místech totiž o Vánocích určitě nějaké uslyšíte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zhudebněná vůně jehličí: To nejlepší z vánočních koled