Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Zhubnout můžete nyní bez jojo efektu

Je po Vánocích. Vánoční duch z nás nejspíš začíná pomalu vyprchávat a vrací se starosti běžného dne.  Stejně tak jako se Vánoce posunuly do nenávratna, posunul se zřejmě i jazýček našich vah. Řekněme si to ale na rovinu – dolů to s největší pravděpodobností nebylo, že?

Pravidelná strava se vyplácí. Zdroj: Tereza Ticháčková, topzine.cz

Proč přes Vánoce přibíráme?

Mezi rizikové faktory nesprávného stravování rozhodně patří nepravidelnost, jídlo u počítače či televize, rychlé stravování, alkohol i tzv. společenské jídlo. Mnoho z těchto bodů se pro nás o Vánocích stává doslova denním chlebem. V televizi běží oblíbená pohádka, je čas oběda, proč tedy nepřesunout oběd k pohádce, když pohádka k obědu zřejmě nepřijde? Pokud už skutečně jíme u televize, jídlo si příliš nevychutnáme, nesoustředíme se na něj. A jelikož si později stěží pamatujeme, že jsme již obědvali, navštívíme lednici znovu…

Tak tedy automaticky vyvstává otázka – co teď? Použijeme osvědčenou taktiku minulých let a znovu vyzkoušíme osvědčené diety? No, a jakmile se u velkého procenta z nich objeví nechvalně známý jojo efekt, sáhneme i k dietám méně osvědčeným či přímo fantasmagorickým. Tak takhle ne! Udělejme letošní rok přelomovým a zhubněme skutečně trvale.

Skutečně chcete hubnout?

Rozhoupat se ke ztrátě kil může být někdy obtížnější než následný proces hubnutí. Pokud nejsme vyloženě dietní nadšenci, zřejmě se nám do omezování se v jídle chtít nebude. Stejně tak pokud jsme již jako malí nesnášeli sport a veškeré sportovní aktivity, je málo pravděpodobné, že se teď s nadšením vrhneme do posilovny. Najít v sobě sílu je zkrátka důležité, proto nezačínejte s hubnutím, pokud nejste skálopevně přesvědčeni, že opravdu hubnout (a zhubnout) chcete.

Zdravá a pravidelná strava. Zdroj: Tereza Ticháčková, topzine.cz

Pitný režim

Je hned několik věcí, které můžeme v této oblasti udělat okamžitě. Podívejme se na pití – pokud nyní pijete slazené (nebo přeslazené) minerálky, přejděte na neslazené, vhodná je třeba neperlivá voda. Případně pokud vám tyto vody nedělají dobře, vyzkoušejte bylinkové čaje (samozřejmě také neslazené) či ovocné nebo zeleninové šťávy. Pozor – také alkohol je poměrně dost kalorický. Jestliže si jej však nedokážete nebo nechcete odpouštět, sáhněte po vinném střiku.

Tekutin je třeba pít opravdu dostatek, tím myslím dva a půl až tři litry denně. Pro správný průběh očišťování je dostatečný příjem tekutin nezbytný. A pokud přeci jen trpíte na slazená pitíčka typu Coca-Cola nebo Pepsi, zkuste napříště věnovat pozornost variantě light, chuť není příliš rozdílná, ale kalorická hodnota se liší velice.

Každý krok se počítá

Bydlíte dvě zastávky od zaměstnání, a přesto každý den trpělivě vyčkáváte na prostředky hromadné dopravy? Tak s tím je teď konec. Příště vyrazte z domu dřív a zastávku obejděte obloukem – jdete totiž pěšky. Stejně se tato metoda dá aplikovat i na ježdění výtahem, místo čekání se vydejte po schodech! A v tomto případě platí, že kdo bydlí výš, vyhrává (tedy spíš shazuje).

Ačkoliv jsme již těmito několika kroky rozšířili své pohybové rozpětí, je přece jen dobré přibrat nějaký ten sport. Nemusí se jednat o žádné vrcholové soutěžení, stačí procházky párkrát týdně či posilovna, kde také nemusíte cvičit s nejvyšší zátěží. Každý jistě pochopí (i když to možná nebude patrné na první pohled), že je důležité někde začít. Uvidíte, jak se vám uleví.

Pokud potřebujete inspiraci, podívejte se na lekci zumby.

Pravidelnost se vyplácí

Vstáváte ve dvě odpoledne, protože nechodíte spát dříve než v sedm ráno? Tím pádem se snídaně (pokud tedy snídáte) posouvá do doby svačiny, svačina místo večeře, a tak dále. Možná podvědomě tušíte, že tento způsob stravování není ideální. Pokud si toho nejste vědomi už teď, věřte, že vaše tělo vám stravovací chyby mládí připomene. Nezapomeňme, že tělo máme jen jedno a nové nám už nikdo nedá.

Základem úspěchu je tedy pravidelné stravování. Pokud nesnídáte, rozhodně snídat začněte. Kromě snídaně nesmíme opomíjet dopolední svačinu. A víte proč? Úkolem dopoledního jídla je naladit nás na celý zbytek dne a také pokrýt 25 % celkového denního příjmu energie. Pokud dopolední jídlo vynecháváme, riskujeme nadměrné ukládání tuků v těle nebo změnu metabolických pochodů. A to už vůbec nemluvím o nadměrné konzumaci v odpoledních hodinách.

Odpolední jídlo je důležité. Zdroj: Tereza Ticháčková, topzine.cz

Všeobecně platí, že jídlo, ať už se jedná o dopolední nebo odpolední, by mělo být pestré a šetrně tepelně upravené. Pojmem pestrý zde rozumíme nejen chutné a výživné, ale také zajímavé na pohled. Této pestrosti můžeme dosáhnout také tak, že ke každému jídlu připojíme porci ovoce či zeleniny. Důležitou surovinou našeho dne by měly být také zakysané výrobky, jedna lžička bílého jogurtu každý den před spaním například podpoří trávení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zhubnout můžete nyní bez jojo efektu