Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Ženy a panenky, miloučká komedie nejen pro mladé divačky

Michaela Hellerová

Michaela Hellerová

21. 12. 2009

Golflam_zeny4[1]Představení Arnošta Goldflama si troufá říct, že toho ví hodně o ženách, ale jsme opravdu takové? Hrajeme si v dětství rády s panenkami, nebo spíše dáváme přednost hulvátství a frajerství? Dvě hlavní postavy, sestry, jsou přesně takové. Jedna je dětská a druhá se považuje za největší borkyni pod sluncem.

"Ženy a panenky. Zdroj: klicperovodivadlo.cz"

Šest hereček se sešlo na place pod taktovkou Arnošta Goldflama. V Hradci Králové je to již jeho druhá divadelní hra. V loňském roce zinscenoval Dámskou šatnu. Nyní dává prostor pro konfliktní vztahy mezi ženami v příbuzenském vztahu a mezi hlavní hrdinkou, sedmiletou Heduškou a její panenkou Lindou. Tuto živou neživou panenku hraje Marta Zaoralová, která i panenkovsky usedá do křesla, kde ji její majitelka češe vlásky. Dokonce se zajímá i o své botičky. „Proč je mám na nohách namalované a i ponoštičky nejsou pravé, kéž bych mohla běhat a chodit jako moje majitelka!“ stěžuje si Linda.

Goldflamova hra ženy jemně zaštípá. Uvědomí si, jak se v dětství chovaly ke svým panenkám. Co by se stalo, kdyby taková panenka ožila, co by řekla? „Já pořád jím a jím a jím a stejně se nenajím!“ nebo „Ty mě hodíš do kouta, hlavičku nakřivo a celou noc ležím obličejem k zemi!“

"Kristýna Kociánová jako babička tyranka. Zdroj: klicperovodivadlo.cz"

Na Ženách a panenkách je komické, že Goldflam záměrně dal mladé role starším herečkám a naopak do rolí babiček a prababiček se musely vcítit nejmladší členky souboru. Vzniká tím úžasná kombinace, groteska plná smíchu, ironie a nadsázky z vlastního údělu ženy.

Maminku hraje Martina Nováková, její role je herecký koncert. Přiběhne na pódium celá udýchaná s talířem plným jídla v ruce a nestačí plnit přání svým dvěma dcerám a babičkám. Pak zazpívá písničku, jak by si žila, kdyby byla sama. Na scéně skáče, tančí a juchá, je k nepoznání!

"Panenka linda s Heduškou. Zdroj: klicperovodivadlo.cz"

K tomu ještě příjde babička, rázná a svéhlavá Kristýna Kociánová, která všem přikazuje, co mají dělat a co nedělají dobře. Připomíná trochu diktátora, jehož se všichni bojí. Dokonce se jí bojí i jindy nespoutaná dcera, Kateřina Francová. Její drsnost a nebojácnost skvěle vystihuje punkerský převlek a sprostá slova, kterými všechno komentuje! A opomenout nelze ani pohádkovou prababičku, když vyjmenovává své dřevěné panenky, vypotřebuje začáteční písmena celé abecedy a frajerka se nudí, pustí si walkmana a žvýká žvýkačku.

Jemná komedie plná kabaretních písniček je určena přesně pro ženy. Je jako bonboniéra, zachutná a na jazyku zanechá příjemný pocit plný sladkého dojmu! Mňam!

Ženy a panenky

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

režie: Jiří Ondra

obsazení: Kristýna Kociánová, Isabela Smečková Bencová, Kateřina Francová, Martina Nováková, Martina Eliášová, Marta Zaoralová

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ženy a panenky, miloučká komedie nejen pro mladé divačky