Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zenerova dioda jako prvek sloužící pro stabilizaci napětí. Kde všude se využívá?

Zenerova dioda se jinak též nazývá referenční dioda. Jak funguje a kde všude může tento typ diody nalézt uplatnění?

Co je Zenerova dioda

Jméno dostaly tyto diody po svém objeviteli, jímž byl americký fyzik Clarence Melvin Zener. Lze je rozdělit na dvě základní kategorie, a to na napěťově referenční diody a napěťově regulační diody.

Zenerova dioda je založena na principu tzv. PN přechodu. Tímto termínem označujeme rozhraní polovodiče typu P a polovodiče typu N. Elektrický proud propouští PN přechod výlučně jedním směrem.

Co je nepropustný směr

Tato dioda v propustném směru vykazuje voltampérovou charakteristiku běžné usměrňovací diody. Primárně se však zapojuje v závěrném neboli nepropustném směru.

Nepropustný směr charakterizuje to, že na anodě se vyskytuje zápornější napětí než na katodě. Diodou protéká jen zanedbatelně malý proud. A to prakticky bez ohledu na napětí až do okamžiku, než bude dosaženo závěrné napětí. Poté proud vzroste a jestliže není omezen jinými prvky obvodu, dioda se zničí.

Pakliže se však proud omezí na akceptovatelnou hodnotu, je výše popsaný proces vratný. Kromě Zenerových diod tento způsob používají ještě i tzv. lavinové diody, přičemž někdy se oba druhy nesprávně zaměňují.

Jak pracuje Zenerova dioda

Zenerova dioda je tedy konstruována tak, aby napěťový průraz v závěrném směru, zjednodušeně řečeno, „vydržela“. Napětí tohoto průrazu se jinak nazývá Zenerovo. Právě pro tuto vlastnost slouží Zenerovy diody v praxi zejména ke stabilizaci, tedy k udržování konstantního napětí.

Stabilizace napětí je potřeba při kolísání zátěže nebo vstupního napětí. To může typicky nastat třeba i v běžné domácnosti, neboť tu dochází k vypínání a zapínání nejrůznějších spotřebičů.

Tyto diody se běžně vyrábějí pro různá napětí, a to v rozmezí od 3,3V až do 33V. Dodávají se na trh v široké škále provedení, a to například určené pro povrchovou montáž, ale také jakož to součástky s drátovými vývody. Běžně dostupné je i šroubové provedení těchto diod.

O společnosti TME

Zenerovy diody mají tak velmi rozmanité možnosti uplatnění a jsou mnohostranně využitelné. Při jejich nákupu se spolehněte na seriózního dodavatele s ověřeným sortimentem. Jen tak máte záruku nákupu skutečně kvalitních součástek.

Širokou škálu Zenerových diod a dalších součástek pro elektrotechniku a elektroniku naleznete v nabídce polské společnosti TME neboli Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Tato značka svou historii začíná psát již v roce 1989. Přes malý obchod otevřený původně v polské Lodži se dnes vypracovala do mezinárodního koncernu se silným renomé. Aktuálně má v nabídce přibližně 500 000 výrobků a své služby kromě domovského Polska rozšířila již do 11 dalších zemí po celém světě.

V následujících letech pak společnost TME plánuje další expanzi a rozvoj. Zároveň považuje za nutné dále pracovat na politice jakosti a životního prostředí a pečovat o uchování a rozvoj původních hodnot, s nimiž coby rodinná firma vstoupila na trh.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Zenerova dioda jako prvek sloužící pro stabilizaci napětí. Kde všude se využívá?