Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Žena, která se nerada fotografovala. Unikátní výstava 33 snímků Olgy Havlové v Kavárně Lucerna

Redakce

Redakce

24. 10. 2010

FOTO: Jedna ze 33 fotografií Olgy Havlové vystavovaných v prostorách Kavárny LucernaVýbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) zahájil 13. října v Kavárně Lucerna výstavu fotografií o Olze Havlové a jejím působení pro Výbor dobré vůle. Výstava se koná v rámci oslav dvacátého výročí založení Výboru a potrvá do 20. listopadu 2010.

FOTO: Jedna ze 33 fotografií Olgy Havlové vystavovaných v prostorách Kavárny Lucerna

Jedna ze 33 fotografií Olgy Havlové. Zdroj: Výbor dobré vůle

Výstava představuje fotografie, které vznikly za dlouhou dobu trvání a činnosti VDV, ale v první řadě zachycují paní Olgu Havlovou v dobách, kdy pracovala pro Výbor a pozdější Nadaci, která nese její jméno.

„Pro Olgu by bylo průšvihem být jenom paní prezidentová. Když se ocitla v této pozici, tak musela mít něco, co bude dělat pro ty druhé,“ uvedla Dana Němcová, předsedkyně správní rady VDV, v rozhovoru pro Českou televizi.

Jádro výstavy tvoří tři a třicet archivních fotografií

FOTO: Promítání fotografií Olgy Havlové na vernisáží v Kavárně Lucerna autorem Bohdanem Holomíčkem

Promítání fotografií Olgy Havlové. Foto: Zdeněk Chrapek

Tři a třicet archivních fotografií z průběhu činnosti VDV pořídili profesionální fotografové, například Ondřej Němec, Přemysl Fialka, Gabriela Čapková a Zdeněk Chrapek. Na vernisáži byla promítnuta série fotografií o paní Olze, které v průběhu desetiletí vytvořil Bohdan Holomíček, osobní fotograf Olgy a Václava Havlových.

Olga Havlová pohledem objektivů

Fotografie zachycují důležitá setkání paní Olgy Havlové nejen s důležitými osobnostmi, například s princeznou Dianou, hercem Alainem Delonem, španělskou princeznou Cristinou, ale především s lidmi nejrůznějšího věku a nejrůznějšími formami postižení. Další fotografie zachycují prostředí tehdejších psychiatrických léčeben a ústavů sociální péče.

Výbor dobré vůle

Výbor dobré vůle založila Olga Havlová začátkem roku 1990 v tradici Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, za účelem pomoci lidem se zdravotním postižením, lidem opuštěným a diskriminovaným při jejich začlenění do společnosti. Dne 23. září 1992 byla registrována Nadace Olgy Havlové a od toho okamžiku organizace používá složený název Výbor dobré vůle ­ Nadace Olgy Havlové.

FOTO: Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové

Výbor dobré vůle u nás i v zahraničí

Po dobu dvaceti let se Nadace věnuje přímé podpoře potřebných lidí a organizací, formou nadačních příspěvků už rozdělila částku přesahující 640 milionů korun. Činnost VDV začala být brzy známá i v zahraničí. V některých zemích Evropy i v zámoří vznikly pobočky k podpoře hlavních cílů nadace.

Olga Havlová

Olga Havlová se narodila roku 1933 v Praze na Žižkově. Po škole pracovala jako účetní, skladnice nebo prodavačka. S Václavem Havlem se seznámila v roce 1953 a v roce 1964 se za něj provdala. V době věznění Václava Havla pokračovala místo něj v práci na samizdatové edici Expedice a byla proto obviněna z podvracení republiky.

V tradici Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných založila s přáteli z Charty 77 počátkem roku 1990 Výbor dobré vůle.

Cena Olgy Havlové

K pátému výročí založení Výboru dobré vůle se paní Olga rozhodla, že Nadace bude každoročně udělovat Cenu Olgy Havlové osobnosti se zdravotním postižením, která se velmi zasloužila o zlepšení podmínek života lidí s postižením.

„Paní Olga znamenala pro tuto společnost mnoho. Jí nešlo jenom o to, aby pomohla lidem, kteří nemohou žít podle svých představ, protože mají nějaké sociální nebo zdravostí handicapy, ale šlo jí i o pozdvižení občanské společnosti. O to, aby lidé měli možnost zařídit si život takovým způsobem, aby bylo pomoženo všemu, o co se stát nestará, nebo se stará nedostatečně,“ řekla pro Český rozhlas ředitelka Nadace Milena Černá.

Vernisáže se účastnil i Václav Havel

Vernisáže výstavy se zúčastnil Václav Havel, členové správní rady VDV, dárci a příznivci Nadace. Účastníky akce přivítali Dagmar a Ivan Havlovi, díky kterým se výstava mohla konat v prostorách Lucerny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Žena, která se nerada fotografovala. Unikátní výstava 33 snímků Olgy Havlové v Kavárně Lucerna