Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zemřela Jan Kuehnemund z kapely Vixen. V 51 letech podlehla rakovině

Redakce

Redakce

15. 10. 2013

Po dlouhém boji s rakovinou zemřela ve čtvrtek 10. října 2013 Jan Kuehnemund, zakládající členka a hlavní kytaristka americké glam metalové kapely Vixen.

Ještě v lednu tohoto roku plánovala Jan Kuehnemund ohlásit návrat skupiny, o níž se traduje, že je to ženská verze Bon Jovi. Diagnóza rakoviny však vzkříšení znemožnila.

Zbylé členky kapely na ni na oficiálních stránkách vzpomínají takto: ,,Jan byla velmi odvážná. Nikdy si na nic nestěžovala. Nikdy se nevzdávala. Rakovina možná zvítězila nad jejím tělem, v žádném případě však nezlomila jejího ducha. Až do poslední chvíle upřímně věřila, že se vrátí domů.“

Spletitá historie

Blonďatá diva Jan Kuehnemund Lynn se narodila 18. prosince 1961 ve městě St. Paul v Minnesotě. Kapelu Vixen založila již na střední škole. Z barů a klubů se Vixen dopracovaly až ke smlouvě s nahrávací společností EMI a v roce 1988 jim vyšly dva hity Cryin a Edge of a Broken Heart. Jejich videa v osmdesátých a devadesátých letech tvořila hlavní obsah hudebního repertoáru televize MTV.

Po úspěšném stejnojmenném debutovém albu následovala v roce 1990 deska Rev It Up. Úspěch však zdaleka nebyl takový jako u prvního alba a kapela se ve stejném roce rozpadla. Když se o šest let později Vixen znovu daly dohromady, tentokrát však bez Jan, a vydaly desku Tangerine s prvky grunge, rozhodla se Jan kapelu zažalovat. Soudní spor tehdy vyhrála. Od té doby kapela vystřídala nespočet členů, dokud se v roce 2001 Jan nevrátila.

Spolu s Jan mizí jedna z významných postav klasického rocku. Vixen, koncertující s hvězdami jako jsou Ozzy Osbourne, Bon Jovi, KISS nebo Deep Purple, přinesly do hudebního světa úderné, přesto citlivé písně, které k posluchači hovoří naléhavostí, smířením, upřímností a nadějí. A takový je i odkaz Jan Kuehnemund.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřela Jan Kuehnemund z kapely Vixen. V 51 letech podlehla rakovině