Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Zemřela hollywoodská hvězda z poválečné doby Maureen O’Haraová

ČTK

ČTK

26. 10. 2015

Ve věku 95 let zemřela hollywoodská herečka irského původu Maureen O´Haraová, která byla hvězdou filmů poválečné éry. Podle agentury AP o tom dnes informoval její manažer. Rusovlasá herečka proslula například rolemi ve filmech Bylo jednou zelené údolí, Náš člověk v Havaně či několika westernech po boku Johna Wayna.

Maureen O'Haraová

Maureen O’Hara, Zdroj: bbc.co.uk

Irská imigrantka s původním jménem Maureen FitzSimonsová se vydala za slávou do Hollywoodu v 19 letech a zůstala tam následující více než půlstoletí. Jejím debutem byl v roce 1939 film Zvoník od Matky Boží. Její výrazný zjev a emotivní herectví pak dominovaly řadě filmů ve 40. letech. Romantické drama Bylo jednou zelené údolí z roku 1941, kde ztvárnila ústřední pár s Walterem Pidgeonem, získalo pět Oscarů včetně sošky za nejlepší film, O´Haraové však cena unikla.

Popularita tohoto filmu jí ale pomohla k řadě kontraktů. Výrazné postavy ztvárnila ve filmech Černá labuť či Zázrak v New Yorku. Po Waynově boku účinkovala například ve fimech Tichý muž či Rio Grande.

Velmi obsazovanou herečkou zůstala až do začátku 70. let, kdy si s Waynem zahrála v jím režírovaném filmu Velký Jake, tentokrát však již menší roli. Na přelomu století ztvárnila několik postav v televizních filmech a poté z filmové branže odešla.

Její život skončil ve spánku v rodinném domě v Idahu. „Zemřela poklidně obklopena milující rodinou, která oslavila její život poslechem hudby z jejího oblíbeného filmu Tichý muž,“ uvádí se v prohlášení jejích příbuzných.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřela hollywoodská hvězda z poválečné doby Maureen O’Haraová