Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Zemřela Helena Anýžová. Herečka ze Spalovače mrtvol a přední tvůrkyně divadelních kostýmů

ČTK

ČTK

27. 8. 2015

Ve věku 79 let v pondělí v Ostravě zemřela kostýmní výtvarnice Helena Anýžová, která pracovala pro všechna větší divadla v Čechách. Uplatnila se i jako herečka menších rolí, například jako bledá dívka ve filmu Spalovač mrtvol režiséra Juraje Herze. ČTK o tom dnes s odkazem na oznámení rodiny informovala Lucie Čepcová z Institutu umění – Divadelní ústav.

divadlo Helena Anýžová

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Anýžová se narodila 21. srpna 1936 v Plzni. Vystudovala jedenáctiletou střední školu s maturitou. Svou kariéru divadelní a filmové kostýmní návrhářky zahájila již v roce 1960, zaměřovala se zejména na klasické formáty, jako balet, opera. Výjimečně navrhovala kostýmy i pro menší experimentální scény.

Jako herečka se v malých rolích objevila například ve filmech Mučedníci lásky, Kristovy roky nebo ve snímku Valerie a týden divů, kde ztvárnila dokonce trojroli. Její výtvarné nadání nakonec převážilo, i když si ještě v roce 2005 zahrála ve filmu Jana Švankmajera Šílení malou roli stařenky s hřebenem.

Jako kostýmní výtvarnice se v roce 1968 se podílela na výrobě filmu Žert režiséra Jaromila Jireše, po němž o rok později s Milenou Doskočovou spolupracovala na kostýmech pro film Vtáčkovia, siroty a blázni Juraje Jakubiska. V letech 1969 až 1982 se zaměřila na divadelní kostýmní návrhy pro Divadlo F. X .Šaldy v Liberci. Souběžně připravila kostýmní návrhy pro Národní divadlo Brno nebo Národní divadlo Praha. Posledním filmem, na kterém se jako filmová kostýmní návrhářka podílela, byla v roce 1981 Kalamita Věry Chytilové.

V letech 1982 až 1991 pracovala pro Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Souběžně pro Národní divadlo Praha navrhla v roce 1987 kostýmy pro operu Brouk Pytlík a pro inscenaci Slečna Julie (1987). Po roce 1991 vytvářila své kostýmní návrhy pro Národní divadlo Moravskoslezské Ostrava.

Mezi posledními realizovanými návrhy pro tuto divadelní scénu jsou kostýmy pro Mozartovu operu Kouzelná flétna (2003), pro Gounodovu operu Faust a Markétka (2008), Smetanova Dalibora (2009) a pro Mozartovu operu Cosi Fan Tute (2009). Kostýmní návrhy vytvářela i pro zahraniční divadelní scény, zejména německé. Samostatně své návrhy vystavovala v Liberci, Ústí nad Labem nebo v Praze v Divadle Na Vinohradech.

Anýžová byla manželkou divadelního fotografa Jaromíra Svobody a matkou tanečnice Antonie Svobodové.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřela Helena Anýžová. Herečka ze Spalovače mrtvol a přední tvůrkyně divadelních kostýmů