Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zemřela Eva Slámová, šéfredaktorka nakladatelství Argo

Redakce

Redakce

27. 12. 2010

FOTO: Lilie!AKTUÁLNĚ! Na Štědrý den zemřela ve věku jednapadesáti let překladatelka, amerikanistka, divadelní režisérka a v neposlední řadě šéfredaktorka nakladatelství Argo Eva Slámová. Zádušní mši za ni 7. ledna v 9.30 odslouží biskup Václav Malý v kostele sv. Prokopa na Žižkově.

FOTO: Lilie

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Eva Slámová se přidala k Argu krátce po jeho vzniku, vyzbrojená praxí z legendárního Odeonu. I díky ní mohlo Argo navázat na odeonskou tradici vydávání kvalitních knih, u kterých se dbá nejen na dobrou grafickou úpravu či ilustrační doprovod, ale také o pečlivou ediční přípravu samotného textu, a to zejména v případě vydávání překladů.

Věnovala se mladým i světoznámým autorům

Díky Evě Slámové se v Argu dočkali vydání knihy od autorů jako I. B. Singer, Woody Allen, William Saroyn anebo John Irving. Amerikanistka Slámová řídila edici AAA, která se zaměřovala právě na tvorbu anglosaských autorů; v loňském roce se podařilo v rámci této edice vydat již stý svazek.

Šéfredaktorka Slámová se zasloužila i o to, abychom si v češtině mohli přečíst knihy Kosinského, Cavea či McCarthyho. Soustavně se věnovala tvorbě Roberta Fulghuma, jejich vztah postupně přesáhl rovinu obchodně-nakladatelskou a Fulghum se stal součástí okruhu přátel, který nakladatelství Argo obklopuje. Naposledy Eva Slámová pracovala na Fulghumových rukopisech, jež Argo vydá v roce 2011 – první z nich by měl vyjít pod názvem Věčná dobrodružství kapitána Školky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřela Eva Slámová, šéfredaktorka nakladatelství Argo