Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Zemřel známý sexuolog Miroslav Plzák

Dnes ráno ve svém pražském bytě zemřel ve věku 85 let přední český sexuolog, psychiatr a manželský poradce MUDr. Miroslav Plzák CSc. Tuto skutečnost potvrdila i mluvčí pražské záchranné služby: „Bohužel už jsme mu nedokázali pomoci.“

Miroslav Plzák, Zdroj: youtube.com

MUDr. Miroslav Plzák CSc. byl známý jako klasik manželské terapie a zakladatel Linky důvěry. Jeho svérázné rady jak přežít manželství zná skoro každý. Pro jeho srozumitelné a humorem okořeněné rady se jeho knihy staly bestsellery a jsou dodnes vyhledávané.

Kromě odborných a populárních publikací byl také autorem televizních inscenací a divadelních her, z nichž nejznámější je Záviš kontra Březinová, která se hrála v divadle Semafor. V české detektivce ze 60. let s názvem Vrah skrývá tvář se objevil v roli lékaře.

Narodil se v Libušíně u Kladna, ale dětství prožil v Praze. Před koncem války odmaturoval a byl zaměstnán v jedné libeňské fabrice. Začal studovat medicínu na UK, kde ho v druhém ročníku začala zajímat psychiatrie. Absolvoval praxe v Praze-Bohnicích, Kroměříži a Horních Beřkovicích. V roce 1959 nastoupil na pražskou psychiatrickou kliniku u známého profesora Vondráčka. Po čtyřech letech se stal primářem a zde působil až do roku 1989, kdy odešel do důchodu.

Zakladatel Linky důvěry

Kvůli zvýšenému nárůstu sebevražd v 60. letech založil Linku důvěry, u níž se inspiroval anglickými samaritány. Od roku 1964 Linka důvěry pomáhá lidem v tíživých situacích dodnes. Protože většina pacientů řešila manželské problémy, vytvořil samostatný vědní obor matrimoniologii, který se zabývá manželstvím. Na toto téma napsal první vysokoškolskou učebnici na světě. 25. srpna oslavil své 85. narozeniny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel známý sexuolog Miroslav Plzák