Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zemřel známý bluesman J.J. Cale. S Claptonem dostal cenu Grammy

Redakce

Redakce

30. 7. 2013

Známy písničkář zemřel v pátek 26. července v nemocnici v La Jolla v Kalifornii. Stalo se tak o osmé hodině místního času. Zemřel v důsledku infarktu. Oznámení o smrti se objevilo na jeho webové stránce.

JJ Cale, Zdroj: jjcale.com Foto: Jane Richey

JJ Cale, Zdroj: jjcale.com Foto: Jane Richey

JJ Cale vzešel z hudební scény ve městě Tulsa, ve státě Oklahoma.  Právě tam se v 50. a 60. letech stal průkopníkem tzv. „Tulsa sound“, tedy jakéhosi spojení blues, rockabilly a jazzu.

Byl známý především jako skladatel a písničkář, spíš než jako kytarista. Sám o sobě řekl:  „V podstatě jsem kytarista, který přišel na to, že si svým hraním nevydělá na večeři, a tak jsem se dal na skládaní písní, což je o trochu víc výnosný byznys.“

Často si od něj půjčovali

Mezi jeho obdivovatelé patřil také Eric Clapton, který s ním v 70. letech nahrál známé písně After Mindnight a Cocaine. V roce 2006 spolu navíc nahráli album The Road to Escondido, který vyhrál cenu Grammy.  Pro Calea to byl jeden z vrcholů kariéry.

Cale nahrál za svou kariéru 14 studiových alb. Jeho písně často nabíraly na popularitě po jejich nahrání jinými interprety.  Mezi ty, kteří udělali cover verzi Caleových skladeb, patří Tom Petty, Johnny Cash nebo Lynyrd Skynyrd.

YouTube Embed: No video/playlist ID has been supplied

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel známý bluesman J.J. Cale. S Claptonem dostal cenu Grammy