×
TOPZINE.cz

Zemřel známý bluesman J.J. Cale. S Claptonem dostal cenu Grammy

FOTO: Ladící kolíky umístěné na hlavě kytary
Ladící kolíky umístěné na hlavě kytary Zdroj: Topzine.cz Foto: Martin Palounek

Známy písničkář zemřel v pátek 26. července v nemocnici v La Jolla v Kalifornii. Stalo se tak o osmé hodině místního času. Zemřel v důsledku infarktu. Oznámení o smrti se objevilo na jeho webové stránce.

JJ Cale, Zdroj: jjcale.com Foto: Jane Richey
JJ Cale, Zdroj: jjcale.com Foto: Jane Richey

JJ Cale vzešel z hudební scény ve městě Tulsa, ve státě Oklahoma.  Právě tam se v 50. a 60. letech stal průkopníkem tzv. „Tulsa sound“, tedy jakéhosi spojení blues, rockabilly a jazzu.

Byl známý především jako skladatel a písničkář, spíš než jako kytarista. Sám o sobě řekl:  „V podstatě jsem kytarista, který přišel na to, že si svým hraním nevydělá na večeři, a tak jsem se dal na skládaní písní, což je o trochu víc výnosný byznys.“

Často si od něj půjčovali

Mezi jeho obdivovatelé patřil také Eric Clapton, který s ním v 70. letech nahrál známé písně After Mindnight a Cocaine. V roce 2006 spolu navíc nahráli album The Road to Escondido, který vyhrál cenu Grammy.  Pro Calea to byl jeden z vrcholů kariéry.

Cale nahrál za svou kariéru 14 studiových alb. Jeho písně často nabíraly na popularitě po jejich nahrání jinými interprety.  Mezi ty, kteří udělali cover verzi Caleových skladeb, patří Tom Petty, Johnny Cash nebo Lynyrd Skynyrd.

YouTube Embed: No video/playlist ID has been suppliedDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..