Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zemřel tvůrce obalu desky Dark Side of the Moon od Pink Floyd

Redakce

Redakce

25. 4. 2013

Minulý týden podlehl ve věku 69 let rakovině Storm Thorgerson. Jeho jméno je spojeno s asi nejznámější deskou od britské kapely Pink Floyd Dark Side of the Moon, dále se skupinami jako Led Zeppelin nebo Genesis.

FOTO: Pink Floyd

Pink Floyd Zdroj: piknfloyd.com

Zpráva o úmrtí významného grafika zasáhla i kytaristu a zpěváka Pink Floyd Davida Gilmoura, který na něj vzpomíná takto: „Byl hnací silou v mém životě jak v pracovní rovině, tak i té osobní. Člověk, za kterým jsem mohl kdykoli přijít, velmi dobrý přítel.“

Ve čtvrtek 18. dubna 2013 Storm Thorgerson zemřel po dlouhé nemoci. Již před několika lety utrpěl také infarkt, který ovšem relativně v pořádku přečkal. Byl znám svou upřímností, skromností i láskou k přírodě, kde také čerpal mnohé ze svých motivů – jako například lom světla přes hranol v případě Dark Side of the Moon.

Spolupracoval i s Muse či Genesis

Je tomu čtyřicet let od chvíle, kdy v Británii vyšlo ono slavné album. Dark Side of the Moon patří k nejznámějším obalům hudebních alb, byl zvolen nejlepším obalem všech dob na webu musicradar.com. S Pink Floyd začal Thorgerson spolupracovat již dříve. „Umělecké kompozice, které pro kapelu vytvořil od 1968 do dneška, byly neoddělitelnou částí naší práce,“ dodává Gilmour.

Storm Thorgerson se narodil 28. února 1944 v dnešním West Hampsteadu. Byl známý grafik, který proslul svou tvorbou obalů a obrazových kompozicí pro rockové kapely, například Pink Floyd, Dream Theater, Muse, The Cranberries, Led Zeppelin nebo Genesis.

Byl členem významné výtvarné skupiny Hipgnosis, poté vedl desénové studio StormStudios – skupina talentovaných tvůrců na volné noze. Thorgerson byl velmi ovlivněn přírodou a surrealismem, což se také projevovalo do jeho tvorby. Sám kdysi prohlásil: „Mám rád fotografii, protože jde o médium, které ukazuje realitu, kdežto kresba je nereálná.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel tvůrce obalu desky Dark Side of the Moon od Pink Floyd