Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zemřel Trevor Bolder, basák spolupracující s Bowiem i s Uriah Heep

Adam Vrána

Adam Vrána

22. 5. 2013

Baskytarista britských Uriah Heep a zároveň i člen Bowieho doprovodné skupiny The Spiders From Mars Trevor Bolder v 62 letech podlehl rakovině. Na scéně se přestal objevovat před pár měsíci poté, co se jeho zdravotní stav začal dramaticky zhoršovat.

FOTO: Uriah Heep

Trevor Bolder (vpravo) na koncertě Uriah Heep. Foto: Eva Makovská, TOPZINE.cz

K The Spiders From Mars, kteří počátkem 70. let doprovázeli Davida Bowieho nejen ve studiu, ale i na turné, se Bolder přidal v roce 1971. Měl tak možnost se podílet na Bowieho raných a dnes již klasických nahrávkách, kterými jsou alba Hunky Dory anebo Aladdin Sane.

Talentem a lidskostí oslovoval masy

O necelých pět let později basistu zrekrutovali tehdy mladí, leč silně produktivní Uriah Heep (v roce 1975 měli po bezmála šestileté kariéře na kontě celkem osm alb). Přestože Boldera na jeho postu tu a tam zastoupili třeba Bob Daisley z kapely Rainbow nebo Gary Thain, patřil k jejich nejstálejším baskytaristům.

„Trevor byl jedním z mála muzikantů, z nějž přirozené nadání a talent doslova čišely,“ napsali ve svém prohlášení členové Uriah Heep. „Vždy a za všech okolností byl bezchybný a troufáme si tvrdit, že po jeho smrti přišla Británie o jednoho z nejvlivnějších baskytaristů vůbec.“

„Byl to prvotřídní člověk nejen po profesní stránce, ale i po té lidské,“ dodává sám za sebe vedoucí kytarista kapely Mick Box. „Budeme ho postrádat všichni – jeho rodinou a blízkými počínaje až tisíci fanoušků, které si svým talentem získal, konče.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Trevor Bolder, basák spolupracující s Bowiem i s Uriah Heep