Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zemřel textař Zdeněk Rytíř, autor Včelky Máji. Psal pro Olympic i Neckáře

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

3. 10. 2013

Zdeněk Rytíř, jeden z nejvýznamnějších českých textařů, včera zemřel na infarkt. Jeho texty proslavila řada interpretů včetně Karla Gotta či Marty Kubišové.

FOTO: Olympic

Skupina Olympic, pro niž Zdeněk Rytíř napsal řadu hitů. Zdroj: Supraphon

Autor slov k hitům jako Zvonky štěstí nebo Včelka Mája byl celoživotní silný kuřák. To se v posledních letech projevilo zdravotními potížemi, kvůli kterým se Rytíř stáhl do ústraní. Včera zemřel v devětašedesáti letech na infarkt.

Zdeněk Rytíř začínal v šedesátých letech původně jako muzikant, zejména baskytarista. Hrál ve formacích Golden Kids či Mefisto. Od sedmdesátých let se přeorientoval na psaní textů a patřil v tomto oboru k tuzemské špičce. Řada písní, k nimž napsal slova, takřka zlidověla.

Vynikající autor i překladatel

Rytíř otextoval třeba písně pro Václava Neckáře, Karla Gotta, skupinu Olympic či písničkářku Lenku Filipovou. Také přebásnil do češtiny některé texty Boba Dylana, z nichž jmenujme Solnej sloup nebo Časy se mění.

K velkým Rytířovým úspěchům náleží bezesporu Včelka Mája, Zvonky štěstí pro Karla Gotta a Darinu Rolincovou, Alenka v říši divů pro Karla Zicha a řada textů pro kapelu Olympic. Z těch se posluchačům asi nejvíce vryly do paměti Okno mé lásky a Bon Soir Mademoiselle Paris, kterou později přezpíval Petr Muk. Vloni Rytíř pro Olympic napsal slova k písni My už jiný nebudem, která se stala tečkou za jejich dlouholetou spoluprací.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel textař Zdeněk Rytíř, autor Včelky Máji. Psal pro Olympic i Neckáře