Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zemřel Spock ze Star Treku. Truchlí pro něj přátelé i miliony fanoušků

Jan Neuman

Jan Neuman

4. 3. 2015

Ve věku 83 let zemřel americký herec, režisér, básník a vášnivý fotograf Leonard Nimoy, představitel vulkánce Spocka ze Star Treku. Skonal v pátek 27. 3. 2015 ve svém domě v Los Angeles.

Leonard Nimoy při propagaci filmu Star Trek: Do temnoty. Zdroj: Paramount Pictures

Leonard Nimoy při propagaci filmu Star Trek: Do temnoty. Zdroj: Paramount Pictures

Leonard Nimoy se narodil 26. března 1931 v Bostonu, jako druhý syn židovské rodiny, která se přistěhovala z Ruska. Již od malička to budoucího Spocka táhlo k herectví, a tak nastoupil na Boston College a na Antioch College v Ohiu, kde studoval herectví. Na studia si vydělával jako taxikář, prodavač v obchodě s domácím zvířectvem, jako uvaděč v kině, nebo jako zaměstnanec sodovkárny.

Nimoy debutoval v roce 1951 malou rolí ve filmu Queen For a Day, o rok později si zahrál v Zombies of the Stratosphere. Jeho první velká role přišla v roce 1952 ve filmu Kid Monk Baroni, avšak největší slávu mu přinesla role vulkánce Spocka v televizním seriálu Star Trek. Tato role mu třikrát po sobě přinesla nominaci na cenu Emmy. Roli Spocka si zopakoval v šesti celovečerních Star Trekových filmech, z nichž dva sám režíroval. Naposledy se objevil ve filmu Star Trek: Do temnoty.

Téma Star Treku se promítalo do jeho života tak silně, že napsal dvě autobiografické knihy s názvy I Am Not Spock a I Am Spock. Nezůstalo však jen u těchto dvou knih. Nimoy je také autorem devíti knih s poezií, knih o fotografii a knih komiksů Primortals. Byl dokonce tak všestranný, že je autorem deseti gramofonových alb.

Leonard Nimoy, jako Spock ze Star Trek: Khanův hněv společně s Williamem Shatnerem jako kapitánem Kirkem. Zdroj: Paramount Pictures

Leonard Nimoy jako Spock ze Star Trek: Khanův hněv společně s Williamem Shatnerem jako kapitánem Kirkem. Zdroj: Paramount Pictures

Mimo své kariéry na stříbrném plátně a v televizi hrál také na Broadwayi, kde slavil velký úspěch, a to hlavně v dramatu Equus od Petera Shaffera. Působil také jako muzikálový herec a ve vlastní one man show s názvem Vincent se představil jako světoznámý malíř Van Gogh. Postupem času se začínal věnovat spíše režii, a to hlavně partnerským komediím, nejznámější z nich bude patrně Tři muži a nemluvně.

To vše stihl do pátku 27. 2. 2015, kdy Leonard Nimoy skonal po plicní chorobě ve věku 83 let ve svém domě v Los Angeles. Zanechal za sebou truchlící kolegy, přítele i miliony fanoušků po celém světě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Spock ze Star Treku. Truchlí pro něj přátelé i miliony fanoušků