×
TOPZINE.cz

Zemřel skladatel Tavener, jehož hudba hrála na pohřbu princezně Dianě

FOTO: John Tavener
John Tavener. | Zdroj: facebook.com

Jeden z nejuznávanějších britských skladatelů John Tavener zemřel v úterý 12. října ve svém domě v Dorsetu na jihu Anglie. Na jeho úmrtí nese s největší pravděpodobností vinu skladatelův dlouhodobě špatný zdravotní stav.

John Tavener. | Zdroj: facebook.com

John Tavener vystudoval Královskou hudební akademii a muzice jako takové se věnoval více než 50 let. Do povědomí publika se poprvé dostal v roce 1968 kantátou The Whale, kterou později nahrál na labelu Apple Records (ten založili téhož roku členové The Beatles).

Mrtvice ho postihla ještě před čtyřicítkou

„Svojí hudbou dokázal publikum ukonejšit k úplnému tichu,“ vzpomíná na Tavenera jeho kolega John Rutter a podotýká, že v oblasti klasické hudby jde o vzácný jev. „Věřil, že s muzikou se to má jako s vírou – tvrdil, že je zde pro každého. Byl zkrátka geniální,“ dodává.

Zdraví Johna Tavenera bohužel nebylo nijak pevné. Kolem pětatřicátého roku věku utrpěl mozkovou mrtvici, přičemž o několik let později mu byl diagnostikován Marfanův syndrom (nemoc způsobující srdeční defekt). Právě on byl příčinou skladatelova těžkého infarktu v roce 2007, jenž ještě více narušil jeho chatrný zdravotní stav.

Mimo výše zmíněnou kantátu The Whale se Tavener autorsky podepsal třeba i pod klasiky vyhledávanou skladbu The Protecting Veil. Jeden z jeho nejznámějších kusů – Song for Athene – zazněl dokonce na pohřbu princezny Diany ve Westminsterském opatství v roce 1997.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..