×
TOPZINE.cz

Zemřel Sid Bernstein, otec hudební invaze, která do USA přinesla Beatles

FOTO: The Beatles
The Beatles se vracejí, aspoň na novém živáku. | Zdroj: archiv

Americký promotér a producent Sid Bernstein se proslavil tím, že ve Spojených státech organizoval první koncerty kapel The Beatles nebo Rolling Stones. Zemřel 21. srpna ve věku 95 let.

FOTO: The Beatles
Bernsteinovým přičiněním odstartovala beatlemánie i v USA. Zdroj: archiv

Liverpoolské čtveřice si Bernstein poprvé všimnul v britském tisku, který narozdíl od svých kolegů sledoval velice bedlivě. Jakmile zaznamenal úspěchy, s jakými kapela v Anglii bodovala, rozhodl se ji oslovit a zabookoval pro ni newyorkskou Carnegie Hall.

Lístky šly na odbyt takovým způsobem, že se promotér během nadcházejících vystoupení musel pokoušet o větší prostory. To se mu povedlo v roce 1965, kdy kapele zprostředkoval dnes již legendární koncert na Shea Stadium, který odstartoval americkou beatlemánii naplno.

Kromě Beatles spolupracoval Berstein během své kariéry třeba s The Kinks , Rolling Stones, Jimi Hendrixem nebo Rayem Charlesem. Svůj úspěch v profesi přičítal skutečnosti, že se vždy považoval za milovníka dobré hudby, pro kterého nebyly důležité vydělané peníze, ale spíš umělecký zážitek, který mu poslech muziky přinášel.

On sám se však hudební tvorbě donedávna nevěnoval. Teprve loni se mu podařilo vydat kompilaci coverů svých oblíbených písní.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..