Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zemřel showman a zpěvák Boney M, Bobby Farrell

Adriana Semlová

Adriana Semlová

31. 12. 2010

FOTO: Bobby FarrellPředposlední den roku se stal pro bývalého zpěváka skupiny Boney M tím posledním. Roberto Alfonso Farrell, známý spíše jako Bobby Farrell, zemřel 30. prosince v petrohradském hotelu. Příčina smrti jednašedesátiletého zpěváka a tanečníka zatím není známa. Jeho agent se ale vyjádřil, že Farrell trpěl dlouhodobými dýchacími a žaludečními problémy.

FOTO: Bobby Farrell

Zemřel zpěvák skupiny Boney M Zdroj: wikipedia.org

Bobby Farrell se narodil 6. října 1949 na ostrově Aruba v karibské oblasti, který spadá pod vládu nizozemského království. Na ostrově žil do svých patnácti let a potom další dva roky pracoval jako námořník, než se na nějakou dobu usadil v Norsku. Dříve než dostal pracovní příležitost v Německu, živil se v Nizozemí jako DJ.

Navzdory Bobbyho předešlému životu jeho láska k hudbě představovala dar a jeho vzrůstající vášeň, která doslova donutila lidi tančit, vzbudila pozornost u Katiji Wolffové, která zrovna hledala umělce pro začínající skupinu. Zároveň Bobby nadále pracoval jako DJ spolu s producentem Frankem Farianem.

Boney M

Díky svému osobitému stylu a charismatickému ostrovnímu vzhledu byl v roce 1974 Bobby vybrán jako jediný muž do karibské společnosti žen – Boney M. Skupinu tvořila trojice žen z Jamajky – Liz Mitchell, Marcia Barrett a Maizie Williams. Boney M oficiálně vznikli v roce 1975 v západním Německu. Název skupiny vymyslel producent a skladatel, vlastním jménem Franz Reuther, podle australského detektivního seriálu Boney a také svůj pseudonym Farian si zvolil podle této show.

FOTO: Boney M

Skupina Boney M ve svých kostýmech, Zdroj: oficiální stránky skupiny

Boney M dosáhli největší popularity během disco éry na konci sedmdesátých let. Originální zvuk moderní hudby propojoval reggae, R’n’B a evropské popové melodie. V roce 1976 vyšlo jejich debutové album s názvem Take the Heat Off Me, které obsahuje singl Daddy Cool nebo cover verzi skladby Boba Marleyho No Woman, No Cry.

Do roku 1981 Boney M produkovali každoročně jedno album – Love for Sale, Nightfight for Venus, Oceans of Fantasy a Boonoonoonoos. Nesmrtelnými hity se staly Rasputin a Rivers of Babylon. Boney M byla jednou z nemnoha západních skupin, které mohly v sedmdesátých letech na pozvání navštívit Sovětský svaz.

Bobby skupinu krátce opustil v roce 1981, ale po třech letech se zase vrátil. Během osmdesátých let se skupinou vystupoval ghanský rodák Reggie Tsiboe, který zpočátku nahrazoval Bobbyho. Po rozpadu Boney M Bobby nadále vystupoval jako sólový interpret a showman ve svých typických kostýmech. V roce 2005 se Bobby objevil ve videoklipu Američana Rogera Sancheze Turn on the Music. Začátkem nového roku se chystal vydat nové CD.

Rok 2010

Na otázku, k čemu chce, aby jeho muzika vedla, Bobby odpověděl na svých oficiálních stránkách: „Chci, aby se lidé při mé muzice cítili dobře a aby si s ní spojovali příjemné vzpomínky. Energie v mých písních nezná limity. Chci, aby se všichni bavili a slyšeli lásku, která vytváří mou hudbu a je překládaná do mých písní.“

V roce 2010 Bobby pořádal celosvětové turné. Během pobytu v ruském Petrohradu, kam dorazil kvůli večernímu vystoupení na soukromé akci, však umřel v hotelovém pokoji. Tělo zpěváka našel personál tamního hotelu Ambassador 30. prosince v devět hodin místního času. I když zatím není znám důvod úmrtí, byla vyloučena násilná smrt.

Bobbyho turné mělo pokračovat silvestrovskou show v Itálii. Během své kariéry Bobby navštívil také Českou republiku, konkrétně 20. června 2009, kdy vystoupil pod širým nebem u břeclavského zámku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zemřel showman a zpěvák Boney M, Bobby Farrell