Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zemřel režisér Dvanácti rozhněvaných mužů. Točil s Voskovcem i Pacinem

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

10. 4. 2011

Sidney Lumet byl režisérská legenda. Natočil veledílo Dvanáct rozhněvaných mužů, Psí odpoledne s Alem Pacinem nebo Vraždu v Orient expresu. Z filmového světa odešel tuto sobotu ve věku 86 let, když podlehl rakovině.

Jeho zřejmě nejznámější film - Dvanáct rozhněvaných mužů, Zdroj: distributor filmu

Sidney Lumet patřil mezi nejzásadnější režiséry druhé poloviny 20. století. Především díky snímku, který se celý odehrává v jedné místnosti – Dvanáct rozhněvaných mužů. Dvanáct porotců zde má rozhodnout o (ne)vině mladíka, jenž údajně zabil svého otce. Jeden ze samozvaných soudců, kteří jsou většinou průměrně vzdělaní lidé, má dokonce tvář československého herce Jiřího Voskovce.

Nejen v tomto film dal Lumet najevo, jak je pro něj důležitý scénář. Mezi svými přáteli platil vyloženě za puntičkáře. Natočil nakonec více než 40 snímků, a to různých žánrů. V roce 2005 získal Oscara za zásluhy, předtím byl pouze nominován. Čtyřikrát za režii (kromě zmíněného filmu ještě za Psí odpoledne, Network a Rozsudek) a jednou za scénář, kdy spolupracoval na dramatu Prince of the City.

Celkově byly jeho filmy nominovány na více než 50 Oscarů, kdy porota často oceňovala jejich inteligenci, propracovanost a složitost tématu. Jeho posledním snímkem byl čtyři roky starý thriller Než ďábel zjistí, že seš mrtvej. Tehdy v rozhovoru pro New York Times řekl: „Elia Kazan se vždy snažil dostat do hlavy a psychiky toho, s kým zrovna pracoval. Já jsem jeho přesný opak – nechci se takhle zaplést. A nerad pracuju s šílenci.“

Své filmy nikdy nijak neprožíval. „Nedívám se na svoji starou práci. Když je hotova, je prostě hotova.“ Lumet se narodil roku 1924 v USA a bojoval ve druhé světové válce. Před režisérováním působil nějaký čas i jako herec. Zemřel 9. dubna ve svém domě na Manhattanu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel režisér Dvanácti rozhněvaných mužů. Točil s Voskovcem i Pacinem