Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

ZEMŘEL REŽISÉR DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ JAN SOUKUP. Bylo mu pouze 60 let

ČTK

ČTK

23. 8. 2015

Po těžké nemoci zemřel dnes v noci ve věku 60 let režisér dokumentárních filmů Jan Soukup. ČTK to dnes řekla jeho manželka Michaela Koliandrová. Mezi jeho díla patří třeba dokument o básníku Vladimíru Holanovi nebo snímek Oběť nejvyšší věnovaný Janu Palachovi, k nimž napsal i scénář.

film_jan_soukup_klapka_kamera

Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

Jan Soukup poslední dva roky kvůli onemocnění již nepracoval, do té doby vytvořil dvacítku převážně televizních filmů. Spolupracoval zejména s Českou televizí a TV Barrandov.

U příležitosti 40. výročí odvážného a společnost burcujícího činu Jana Palacha, který se v lednu roku 1969 upálil na protest proti důsledkům sovětské okupace Československa, vznikl snímek Oběť nejvyšší. Jan Palach chtěl apelovat na ostatní, aby nepropadali beznaději a nepřestali usilovat o demokracii. Na události a atmosféru doby po Palachově oběti ve filmu vzpomínají mimo jiné Václav Havel, Ivan Medek a Stanislav Milota.

Ve svých filmech se Jan Soukup věnoval historickým i společenským tématům. V roce 2005, v němž uplynulo sto let od narození předního českého básníka a překladatele Vladimíra Holana, o jeho osobnosti natočil polohraný dokument O dvacáté páté hodině. Snímek Apoštol infověku se věnoval významnému českému představiteli funkcionalismu Ladislavu Sutnarovi, jehož jméno bylo po jeho emigraci v tuzemsku dlouho zapomenuto.

Film Slavnosti peněženek z roku 2002 byl „sondou do duše zákazníka“, snažil se v něm zachytit posun hodnot v postmoderní společnosti konzumu, kdy se v neděli namísto do kostela chodí s rodinou do hypermarketů. Proměny (ne)vkusu z téhož roku se zaměřily na proměny české architektury po roce 1989. Snímek …a hlavně točit! v roce 2004 věnoval světu filmových amatérů.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

ZEMŘEL REŽISÉR DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ JAN SOUKUP. Bylo mu pouze 60 let