Zemřel Philip Chevron, kytarista The Pogues a průkopník irského punku

Ve věku 56 let podlehl rakovině Philip Chevron. Byl jedním z otců irského punk rocku a proslul jako kytarista The Pogues. Boj s nemocí vedl od roku 2007 a zemřel v úterý 9.října.

FOTO: Philip Chevron
Poslední období života strávil Chevron (uprostřed) v Dublinu. | Zdroj: pogues.com

„Zpráva o Philipově smrti nás hluboce zasáhla,“ uvedla kapela v prohlášení na svých webových stránkách. „Naše myšlenky jsou teď s jeho rodinou, s těmi, které miloval a kteří milovali jeho. Philip nám bude strašně chybět a bude navždy v našich srdcích.“

Chevronovi byla diagnostikována rakovina hlavy a krku. Od roku 2007 se léčil chemoterapií a v dubnu 2012 měl být podle lékařů zcela zdravý. V srpnu téhož roku mu ale objevili nový nádor, který už nebylo možné operovat. Poslední část svého života  muzikant strávil v rodném Dublinu. Zemřel v úterý ráno.

S kapelou inspiroval Flogging Molly

V roce 1976 byl Philip u zrodu The Radiators from Space, často považovaných za první irskou punkovou skupinu. Do Londýna se přestěhoval po jejich rozpadu počátkem osmdesátých let. The Pogues, kteří už v té době měli vydané své debutové album, ho vzali jako záskok na koncerty za chybějícího člena. Později se k nim přidal na stálo jako kytarista.

Osvědčil se i jako skladatel a napsal některé známé hity skupiny. Z jeho ruky pochází například balada Thousands Are Sailing. The Pogues kvůli problémům s alkoholem a drogami opustil v roce 1994. Na čas potom hrál znovu s The Radiators, aby se na začátku nového milénia vrátil k obnoveným The Pogues.

Ti se stali známými hlavně tím, jak spojili punk rock s prvky tradiční irské hudby. Na jejich koncertech nechybělo banjo nebo mandolína, všemu ale stále vévodila energie a tvrdost punku. Byli průkopníky stylu, který později proslavili například irští Flogging Molly.

Zemřel Philip Chevron, kytarista The Pogues a průkopník irského punku
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*