×
TOPZINE.cz

Zemřel Pavel Medek, překladatel Harryho Pottera. Vymyslel slovo famfrpál

FOTO: Pavel Medek
Zemřel Pavel Medek, překladatel Harryho Pottera. Zdroj: Reprofoto Youtube

Dne 2. února 2015 v ranních hodinách zemřel ve věku 63 let Pavel Medek, významný překladatel z angličtiny a blízký spolupracovník nakladatelství Albatros a Plus. Proslavil se zejména překladem fenomenální série J. K. Rowlingové Harry Potter.

FOTO: Pavel Medek
Zemřel Pavel Medek, překladatel Harryho Pottera. Zdroj: Reprofoto Youtube

Medek proslul společně se svým bratrem Vladimírem Medkem nápaditými překlady sedmidílné ságy Harryho Pottera. Při překladu bratři dohromady „vymysleli“ slova jako famfrpál či mozkomor.

„Nečekaná smrt Pavla Medka mě osobně velmi zasáhla. Znali jsme se více než 25 let a měl jsem tu čest vydat Pavlovi na tři tucty knih. Byl výtečným znalcem fantastické literatury, a to se vždy projevilo při jeho profesionální a precizní práci s textem. Jeho sborník To nejlepší z Black Mask, který mi před čtrnácti dny odevzdal, tak bude bohužel jeho poslední,“ uvedl Ondřej Müller, programový ředitel Albatros Media a. s.

Nebelvírské famfrpálové mužstvo Zdroj: distributor filmu
Nebelvírské famfrpálové mužstvo Zdroj: distributor filmu

Při své píli stačil Medek přeložit více než stovku knih, z nichž vyniká překlad povídek Raymonda Chandlera Vyděrači nestřílejí, jímž uzavřel kompletní vydání díla tohoto klasika drsné školy v češtině, a dále množství knih z žánru science fiction a fantasy (Poul Anderson, Henry Kuttner, Robert Bloch, A. E. van Vogt, Lloyd Alexander a desítky dalších).

Fanoušci žánru vzpomenou na jeho legendární překlad románu Roberta A. Heinleina Dveře do léta. V poslední době vyšly v překladu Pavla Medka povídky Tufova dobrodružství od George R. R. Martina a román Zakletá od Orsona Scotta Carda.

Jeho celoživotní láskou byly detektivní příběhy americké drsné školy. Těsně před smrtí sestavil Pavel Medek výbor z povídek z legendárního časopisu Black Mask, který vyjde v nakladatelství Plus na podzim 2015.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..