Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zemřel Pavel Bobek. Klasikovi české country bylo 76 let

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

20. 11. 2013

Dnes v dopoledních hodinách zemřel v Praze český country zpěvák Pavel Bobek, který stál u začátků české country i rokenrolové hudby. Smutnou zprávu médiím oznámila jeho dcera Klára Mixová.

Pavel Bobek Zdroj: Universal Music

Pavel Bobek Zdroj: Universal Music

Pavel Bobek dlouho trpěl těžkou nemocí, které dnes v šestasedmdesáti letech podlehl. Posledním výrazným veřejným vystoupením tak zůstane jeho účast na letošním předávání cen Anděl, po kterém sklidil ohromné ovace.

Bobek patřil od šedesátých let k průkopníkům rokenrolu i country na české hudební scéně. Podobně jako řada dalších hvězd československého popu začínal v divadle Semafor. Proslavila ho řada původních songů (třeba S tím bláznem si nic nezačínej, na níž spolupracoval s Marií Rottrovou), ale i předělávek světových hitů. Nazpíval třeba song Zkus se životu dál smát, který je počeštěnou verzí Walk on the Wild Side letos zesnulého amerického rockera Lou Reeda.

Od architektury k rokenrolu

V sedmdesátých letech se dokonce v Praze setkal s legendou americké country Johnnym Cashem, který mu byl velikou inspirací. Zajímavé je, že původně chtěl být Pavel Bobek architektem, na fakultě byl v ročníku se svým kamarádem Janem Kaplickým.

Pavel Bobek trpěl dlouhodobými zdravotními potížemi, která mu jednu dobu znemožnila zpívat. Po čase se však zotavil natolik, že dokonce nahrál album Kruhy, které vyšlo loni na jaře.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Pavel Bobek. Klasikovi české country bylo 76 let