Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zemřel oscarový skladatel John Barry, autor hudby k Tanci s vlky nebo Bondovkám

FOTO: John Barry v The Jools Holland show v r. 2001V neděli 30. ledna ve věku 77 let zemřel pětinásobný držitel Oscara, skladatel John Barry, který se proslavil zejména komponováním k „Bondovkám“.

FOTO: John Barry v The Jools Holland show v r. 2001

John Barry o své kariéře v interview The Jools Holland show z roku 2001, Zdroj: youtube.com

Rodák z anglického Yorkshiru složil hudbu k songům, které svými hlasivkami ladily takové hvězdy jako Nancy Sinatra (You Only Live Twice) nebo Shirley Bassey (Diamonds Are Forever). A právě tyhle dvě skladby jsou ze stejnojmenných Bondovek: Žiješ jenom dvakrát (1967) a Diamanty jsou věčné (1971). John Barry složil hudbu k většině filmů o neporazitelném agentovi 007 od prvního dílu z roku 1962 až do roku 1987.

Dvě oscarové sošky získal za hudbu k filmu Volání divočiny, další za film Lev v zimě, Vzpomínky na Afriku a poslední za Tanec s vlky. Dvě nominace pak za Marii Stuartovnu, královnu Skotska a za Chaplina. Byl držitelem jednoho ocenění Grammy, získal dvě nominace na Emmy, dvakrát pak na prestižní britské ocenění BAFTA.

Jeho posledním filmovým soundtrackem byla hudba k britskému snímku Enigma z roku 2001. Jeho pravděpodobně úplně posledním větším dílem zase muzikál Brighton Rock uvedený v Londýně v roce 2004, na kterém spolupracoval s textařem Donem Blackem, jenž byl v mnoha ohledech jeho dvorním textařem.

John Barry ale nelenil ani v osobním životě. Stačil se čtyřikrát oženit a zplodit čtyři děti.

Zemřel na srdeční infarkt v New Yorku. Rodina plánuje zcela soukromý pohřeb. Pro fanoušky tohoto britského skladatele bude uspořádán memoriál později.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel oscarový skladatel John Barry, autor hudby k Tanci s vlky nebo Bondovkám