Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Zemřel Oldřich Kulhánek. Autor našich bankovek

Petr Pečenka

Petr Pečenka

28. 1. 2013

Všichni ho známe, i když jsme jeho jméno třeba nikdy neslyšeli. Každý den totiž platíme bankovkami, které vytvořil. Dnes 28. ledna ráno ve věku 72 let zemřel.

FOTO: Oldřich Kulhánek

Oldřich Kulhánek zemřel náhle v nedožitém věku 73 let Zdroj:oldrichkulhanek.cz

Oldřich Kulhánek se narodil v Praze 26. února 1940. Roku 1958 započal svá studia na VŠUP v Praze v ateliéru profesora Karla Svolinského, kde jako  svou diplomovou práci obhájil doprovodný cyklus k básním Vladimíra Holana. Po škole se ale začal orientovat především na grafiku a postupně se stal po boku například Jiřího Anderleho jedním z mála mistrů ve svém oboru. Anderle navíc později zůstal pouze u malby, takže své první místo na poli grafiky opanoval právě Kulhánek.

Není divu, že to byl právě on, který stojí za podobou bankovek, s kterými ještě stále – před příchodem strašáka v podobě Eura – platíme. A přesně jak řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer: „I dvě desetiletí od zpracování návrhů našich bankovek je jejich vynikající úroveň a estetická hodnota v celosvětovém měřítku ojedinělá a nejen pro nás všechny, kteří je používáme, velmi zřetelná.“

OBR. 2000 KČ

Podsvícená Ema Destinová by nám měla odkrýt bezpečností prvky proti padělání Zdroj: ČNB

Za milník své kariéry označil práci na českých bankovkách i samotný Oldřich Kulhánek: „Byla to pro mne výzva. Dodnes když platím, tak se dívám, jestli to tisknou dobře.“ Ovšem cesta k něčemu tak oficiálnímu a významnému nebyla jednoduchá a byl to právě samotný český stát, který Kulhánkovi házel klacky pod nohy.

V březnu 1971 byl zatčen StB a obviněn, že svými grafickými listy z let 1968 – 1971 hanobil představitele komunistických zemí. Za toto pobuřování – v podobě Stalinovy tváře na některých jeho grafikách – dostal měsíční vězení a po několik let byl každých čtrnáct dní vyslýchán. Na vystavování mohl zapomenout, dokonce mu zakázali pracovat i na ilustracích pro jakéhokoli vydavatele.

I přes problémy a schválnosti, které mu přinesl komunistický režim udržoval čilý styk se zahraničními kolegy ze západní Evropy ale především USA, nebo Francie. Tam se dokonce podařilo dostat sérii několika jeho prací, které potají vznikly přímo v Ruzyňské věznici. Dnes jsou hrdým majetkem Centra Pompidou v Paříži.

Foto: Bankovka pod UV světlem

Při kontrole UV světlem by se bankovka měla pro změnu zachovat takto Zdroj: ČNB

Po revoluci Kulhánek odjel do USA, kde vedl při příležitosti Lithographic Workshop v Los Angeles některé přednášky a semináře. Jeho Tvorba měla vždy blízko k nadsázce, Kafkovi či Orvelovi a kriticky a trefně komentoval například nástup McDonaldu do České Republiky a mnohé další.

Jako jedna z posledních grafik – které jsou mimochodem pro mnohé sběratele často cennější než originální malby Kulhánkových kolegů – je soubor, který věnoval biblickému Jobovi. Utrpením procházející postava je téměř v životní velikosti a jedná se zřejmě o jednu z největších litografií, která u nás vznikla. Ranami osudu a zkouškami, které na Joba přichystal Bůh na popud samotného ďábla, Job prochází s Vírou, odevzdaností a vůlí vytrvat. Jak symbolické pro završení kariéry samotného Oldřicha Kulhánka.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Oldřich Kulhánek. Autor našich bankovek