Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Zemřel Lucian Freud, troufalý portrétista a autor nepřikrášlených aktů

Redakce

Redakce

26. 7. 2011

Málokterému autorovi se dostalo za života tolik poct jako Lucianu Freudovi, svéráznému vnukovi Sigmunda Freuda. Často byl označován za největšího žijícího realistického malíře. Šel vlastní cestou a osvojil si osobitý styl, který se vymykal převažujícím tendencím moderního umění. Zemřel ve středu 20.7. po nemoci ve věku 88 let.

FOTO: Lucian Freud, Hava Muže (Atoportét), 1963, zdroj: Museum Syndicate

Lucian Freud, Hlava Muže (Atoportét), 1963, Zdroj: Museum Syndicate

Po dědečkovi zdědil schopnost snímat přetvářku i společenskou masku lidí a pronikat hluboko do duše člověka. Osobnost portrétovaných odhaloval nemilosrdným pohledem, který v trpké upřímnosti hraničící s krutostí prozrazoval veřejnosti tajemství, jež klienti skrývali před světem.

Psycholog s přísným pohledem a štětcem v ruce

Freud vytvořil několik stovek portrétů, které byly zřídkakdy lichotivé. Obnažené postavy jeho aktů často nesly chladný, nesoucitný až nelidský výraz, hraničící s melancholií a uzavřeností před okolním světem. Tělo nejčastěji zobrazoval pomocí znepokojivých šedých, zelených či fialových odstínů, které se prolínaly s růžovou nebo béžovou.

FOTO: Lucian Freud, Anna aAlice, 1975

Lucian Freud, Anna a Alice, 1975

Jeho okázalý styl realistické malby se vyznačoval nanášením barvy v silných vrstvách. Tento způsob zobrazení skutečnosti byl zásadně jeho vlastním a originální vynálezem. Podle odborníků Freud pomohl svým pojetím malby znovu definovat britské umění a navrátil portrétu jeho důležitost.

Troufalý umělec

Narodil se v Berlíně v roce 1922. Když se po jedenácti letech nacisté ujali v Německu moci, utekl s rodinou, jež byla židovského původu, do Londýna. Malířství vystudoval na East Anglian School of Painting and Drawing v Dedhamu a na Londýnské univerzitě. Poprvé se představil veřejnosti ve svých sedmnácti letech autoportrétem v britském uměleckém časopisu. Toho roku získal i britské občanství.

FOTO: Lucian Freud, Blonďatá dívka na posteli, 1987

Lucian Freud, Blonďatá dívka na posteli, 1987

Freud se postavil tehdy převažujícím konvencím v umění zjemňovat skutečnost a držet se estetiky krásy. Vybíral si zejména plnoštíhlé postavy. Fascinovala ho surová nahost jejich masitého těla. Zaměřením se na nejmenší detaily se z něj stal pomalý, puntičkářský malíř, který od svých modelů vyžadoval až 80 sezení. Říká se, že dlouhé hodiny strávené sezením kompenzoval recitací básní a nabídkou výborných nápojů a pokrmů.

FOTO: Lucian Freud, Nahý muž s krysou, 1978

Lucian Freud, Nahý muž s krysou, 1978

Jeho dílo se v posledních letech prodávalo za astronomické částky. Například obraz plnoštíhlé modelky s názvem Benefits Supervisor Sleeping se v roce 2008 vydražil za 33,6 milionu dolarů, a stal se tak vůbec nejdráže prodaným dílem žijícího umělce.

Okázalý životní styl

Některé z osobností, které mu stály modelem, jsou světově známé, například britská modelka Kate Moss nebo královna Alžběta. Nejčastěji však portrétoval své málo známé přátele, příbuzné a milenky, kterých měl celou řadu. Velké pozdvižení vyvolalo jeho odmítnutí zakázky od princezny Diany nebo papeže Jana Pavla II. s vysvětlením, že nemaluje lidi, které nemá rád.

Většinu své umělecké kariéry strávil v Londýně. Často byl viděn v luxusních restauracích s krásnými mladými ženami, včetně modelky Kate Moss. V posledních letech vyšlo najevo jeho silně pokřivené morální a etické cítění. Ukázalo se, že má nejméně 12 nemanželských dětí; podle některých britských časopisů může dokonce jít i o číslo 40.

FOTO: Lucian Freud, Reflexe (Autoportrét), 1985

Lucian Freud, Reflexe (Autoportrét), 1985

Freud byl členem řádu Order of Merit, jednoho z nejprestižnějších ocenění, které uděluje britská královna za zásluhy v umění, literatuře a vědě. Jeho smrtí přišla Británie o velkého malíře, který navrátil portrétu jeho pravé místo a význam.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Lucian Freud, troufalý portrétista a autor nepřikrášlených aktů