×
TOPZINE.cz

Zemřel Lucian Freud, troufalý portrétista a autor nepřikrášlených aktů

FOTO: Lucian Freud, Hava Muže (Atoportét), 1963, zdroj: Museum Syndicate

Málokterému autorovi se dostalo za života tolik poct jako Lucianu Freudovi, svéráznému vnukovi Sigmunda Freuda. Často byl označován za největšího žijícího realistického malíře. Šel vlastní cestou a osvojil si osobitý styl, který se vymykal převažujícím tendencím moderního umění. Zemřel ve středu 20.7. po nemoci ve věku 88 let.

FOTO: Lucian Freud, Hava Muže (Atoportét), 1963, zdroj: Museum Syndicate
Lucian Freud, Hlava Muže (Atoportét), 1963, Zdroj: Museum Syndicate

Po dědečkovi zdědil schopnost snímat přetvářku i společenskou masku lidí a pronikat hluboko do duše člověka. Osobnost portrétovaných odhaloval nemilosrdným pohledem, který v trpké upřímnosti hraničící s krutostí prozrazoval veřejnosti tajemství, jež klienti skrývali před světem.

Psycholog s přísným pohledem a štětcem v ruce

Freud vytvořil několik stovek portrétů, které byly zřídkakdy lichotivé. Obnažené postavy jeho aktů často nesly chladný, nesoucitný až nelidský výraz, hraničící s melancholií a uzavřeností před okolním světem. Tělo nejčastěji zobrazoval pomocí znepokojivých šedých, zelených či fialových odstínů, které se prolínaly s růžovou nebo béžovou.

FOTO: Lucian Freud, Anna aAlice, 1975
Lucian Freud, Anna a Alice, 1975

Jeho okázalý styl realistické malby se vyznačoval nanášením barvy v silných vrstvách. Tento způsob zobrazení skutečnosti byl zásadně jeho vlastním a originální vynálezem. Podle odborníků Freud pomohl svým pojetím malby znovu definovat britské umění a navrátil portrétu jeho důležitost.

Troufalý umělec

Narodil se v Berlíně v roce 1922. Když se po jedenácti letech nacisté ujali v Německu moci, utekl s rodinou, jež byla židovského původu, do Londýna. Malířství vystudoval na East Anglian School of Painting and Drawing v Dedhamu a na Londýnské univerzitě. Poprvé se představil veřejnosti ve svých sedmnácti letech autoportrétem v britském uměleckém časopisu. Toho roku získal i britské občanství.

FOTO: Lucian Freud, Blonďatá dívka na posteli, 1987
Lucian Freud, Blonďatá dívka na posteli, 1987

Freud se postavil tehdy převažujícím konvencím v umění zjemňovat skutečnost a držet se estetiky krásy. Vybíral si zejména plnoštíhlé postavy. Fascinovala ho surová nahost jejich masitého těla. Zaměřením se na nejmenší detaily se z něj stal pomalý, puntičkářský malíř, který od svých modelů vyžadoval až 80 sezení. Říká se, že dlouhé hodiny strávené sezením kompenzoval recitací básní a nabídkou výborných nápojů a pokrmů.

FOTO: Lucian Freud, Nahý muž s krysou, 1978
Lucian Freud, Nahý muž s krysou, 1978

Jeho dílo se v posledních letech prodávalo za astronomické částky. Například obraz plnoštíhlé modelky s názvem Benefits Supervisor Sleeping se v roce 2008 vydražil za 33,6 milionu dolarů, a stal se tak vůbec nejdráže prodaným dílem žijícího umělce.

Okázalý životní styl

Některé z osobností, které mu stály modelem, jsou světově známé, například britská modelka Kate Moss nebo královna Alžběta. Nejčastěji však portrétoval své málo známé přátele, příbuzné a milenky, kterých měl celou řadu. Velké pozdvižení vyvolalo jeho odmítnutí zakázky od princezny Diany nebo papeže Jana Pavla II. s vysvětlením, že nemaluje lidi, které nemá rád.

Většinu své umělecké kariéry strávil v Londýně. Často byl viděn v luxusních restauracích s krásnými mladými ženami, včetně modelky Kate Moss. V posledních letech vyšlo najevo jeho silně pokřivené morální a etické cítění. Ukázalo se, že má nejméně 12 nemanželských dětí; podle některých britských časopisů může dokonce jít i o číslo 40.

FOTO: Lucian Freud, Reflexe (Autoportrét), 1985
Lucian Freud, Reflexe (Autoportrét), 1985

Freud byl členem řádu Order of Merit, jednoho z nejprestižnějších ocenění, které uděluje britská královna za zásluhy v umění, literatuře a vědě. Jeho smrtí přišla Británie o velkého malíře, který navrátil portrétu jeho pravé místo a význam.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..