Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Zemřel literární historik a editor Vladimír Justl

Redakce

Redakce

25. 6. 2010

Dne 18. června 2010 zemřel v Praze ve věku 81 let význačný literární historik, editor a dřívější dlouholetý redaktor nakladatelství Odeon Vladimír Justl.

Vladimír Justl se narodil 27. října 1928 v Kladně. V roce 1947 začal studovat na pražské Filozofické fakultě češtinu a filozofii, ale po roce byl z politických důvodů vyloučen, ve studiích (tentokrát v kombinaci čeština-polština) pokračoval na FF UP v Olomouci a ukončil je roku 1955 diplomovou prací o V. K. Klicperovi.

Profesní kariéra

Vladimír Justl, Zdroj: slovnikceskeliteratury.cz

Po studiích pracoval jako redaktor Státního nakladatelství krásné literatury a umění (později Odeon) a přednášel českou literaturu na univerzitě v Olomouci. Roku 1964 dosáhl na brněnské univerzitě hodnosti CSc. a o tři roky později obdržel titul PhDr.

V 90. letech přednášel na DAMU a byl členem několika uměleckých a redakčních rad (např. divadla Semafor). Do roku 1992 byl uměleckým vedoucím vinárny Viola a v letech 1995–1999 byl místopředsedou Obce spisovatelů.

Profesní zájmy

Justl se věnoval literární historii, divadelní vědě a kritice, významnou oblast jeho práce tvoří činnost editorská, textologická a komentátorská. Justl je autorem mnohých předmluv a doslovů k vydáním českých klasiků a k vlastním výborům z jejich díla. Jeho mimořádným dílem je jedenáctisvazková edice Sebraných spisů Vladimíra Holana, kterou završil obsáhlým Životopisem Vladimíra Holana.

Během své profesní činnosti Justl také hojně přispíval do různých periodik (např. Česká literatura, Český jazyk a literatura, Divadelní noviny, Dokořán, Literární noviny, Tvar aj.) Za celoživotní dílo mu byla v roce 2005 udělena cena Artis Bohemiae Amicis a v roce 2007 Magnesia Litera za přínos české literatuře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel literární historik a editor Vladimír Justl