Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Zemřel Ladislav Lakomý, herecká legenda Městského divadla v Brně

Redakce

Redakce

12. 4. 2011

FOTO: Ladislav Lakomý Zdroj: jef. KratochvilPo těžké nemoci zemřel 11. dubna 2011 známý brněnský herec Ladislav Lakomý ve věku nedožitých osmdesáti let. Naposledy si zahrál zmateného šachistu Walta v komedii Dobře rozehraná partie v Městském divadle Brno.

FOTO: Ladislav Lakomý    Zdroj: jef. Kratochvil

Vynikající herec Ladislav Lakomý

Ladislav Lakomý byl činoherní, filmový i televizní herec. Narodil se 14. listopadu 1931 v Náměšti na Hané a jako herec se projevoval již ve svých studentských letech. V roce 1952 byl přijat ke studiu herectví na JAMU v Brně a o čtyři roky později se začal uplatňovat na jevišti tehdejšího Divadla bratří Mrštíků (nynější Městské divadlo Brno).

Umění vniknout do postavy

Na scéně brněnského Městského divadla Ladislav Lakomý vytvořil řadu nezapomenutelných postav české a světové dramatické tvorby, kde mohl uplatnit intelektuální přístup a psychologické ztvárnění každé postavy. Byl to například De Grieux v Manon Lescaut, Lenskij Evženu Oněginovi nebo Jan Hus ve stejnojmenné hře J. K. Tyla.

FOTO: Dobře rozehraná partie

Zpomalený šachista Walt alias Ladislav Lakomý

V roce 1965 nastoupil na scénu Státního divadla v Brně, kde přímo exceloval v mnoha rolích. Mimořádný výkon odvedl v roli knížete Myškina ze známého Dostojevského románu Idiot, dále to byl Vávra Maryši, Andrej Bolkonskij ve Vojně a míru nebo třeba Polní kazatel ve hře Matka Kuráž.

Ladislav Lakomý je herec se širokým repertoárem, který do každé postavy dokáže citlivě vniknout a zároveň ji uchopit i intelektuálně.

Poslední partie

Svou poslední roli Ladislav Lakomý vytvořil v Městském divadle Brno, kdy ho režisér Stano Slovák obsadil společně s dalšími hereckými hvězdami Zdenou Herfortovou a Jaroslavem Dufkem do komedie Stefana Vögela Dobře rozehraná partie. Premiéra této hry se uskutečnila 11. prosince 2010 (recenze zde).

Naposledy hrál Ladislav Lakomý roli Walta 28. ledna tohoto roku, poté mu vzhledem ke zhoršení zdravotního stavu nebylo dovoleno v práci pokračovat.

FOTO: Dobře rozehraná partie s hvězdným obsazením   Zdroj: Městské divadlo Brno

Zdena Herfortová, Ladislav Lakomý a Jaroslav Dufek ve skvělé komedii

Ještě zde připomeňme hercovu bohatou filmovou a televizní činnost, práci v rozhlase, účinkování v brněnském Divadle U stolu nebo pedagogickou činnost.  V roce 2006  byla Ladislavu Lakomému udělena Cena města Brna.

Ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša poznamenává: „České divadlo ztrácí v Ladislavu Lakomém zcela mimořádnou hereckou osobnost výjimečné kultivované profesionality. Všem, kdo měli to štěstí, že jej mohli sledovat při jeho práci a být svědky jeho kreací, přetrvá vzpomínka na tento zážitek až do konce jejich dní.“

Ladislav Lakomý se objevil v divadelních incenacích:

Manon Lescaut, Evžen Oněgin, Jan Hus, Komedie o umučení a slavném vzkříšení Pána a Spasitele našeho Ježíše Krista, Idiot, Car Fjodor, Ivanov, Maryša, Vojna a mír, Rozmarné léto, Don Carlos, Matka Kuráž, Cikáni jdou do nebe, Dobře rozehraná partie ad.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Ladislav Lakomý, herecká legenda Městského divadla v Brně