Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Zemřel kameraman Landisch. Natáčel úplně první vysílání Československé televize

ČTK

ČTK

5. 10. 2015

Ve věku 88 let v pátek zemřel kameraman Eduard Landisch, který stál v květnu 1953 za kamerou při úplně prvním vysílání tehdejší Československé televize. V 70. letech měl pak zásadní podíl na zavedení barevného vysílání. ČTK to oznámila Landischova dcera Lucie Záhorová. Pohřeb bude ve čtvrtek ve strašnickém krematoriu.

film_jan_soukup_klapka_kamera

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Krátce před prvním televizním vysíláním Landisch dokončil na FAMU studia filmové fotografie a techniky. V počátcích televizního vysílání se veškeré pořady vysílaly živě, až později se začaly pořizovat záznamy. V roce 1968 Landisch absolvoval studijní pobyt v Kolíně nad Rýnem a chvíli pracoval pro televizi v Západním Berlíně.

Jako hlavní kameraman Československé televize natočit stovky pořadů, z nichž je většina nenávratně ztracena. Ve spolupráci s Jaroslavem Dietlem nasnímal čtyři seriály. V televizi působil do svých 65 let. Své zkušenosti předával také jako pedagog, byl profesorem katedry kamery a fotografie, pro FAMU napsal vysokoškolská skripta.

Svůj život sám shrnul slovy: „Celý život jsem měl štěstí, že jsem se setkával s výtečnými lidmi, vzdělanějšími, staršími, kteří mě posouvali dál.“

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel kameraman Landisch. Natáčel úplně první vysílání Československé televize