Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Zemřel kameraman filmu Přelet nad kukaččím hnízdem Haskell Wexler

ČTK

ČTK

28. 12. 2015

Ve věku 93 let dnes zemřel legendární americký kameraman a režisér Haskell Wexler, který stál za kamerou takových filmů, jako jsou Přelet nad kukaččím hnízdem Miloše Formana, Kdo se bojí Wirginie Woolfové? nebo V žáru noci. Agentuře AP to dnes oznámil Wexlerův syn Jeff.

FOTO: Jack Nicholson One Flew Over the Cuckoo's Nest

„S velkým smutkem musím oznámit, že můj otec, Haskell Wexler, zemřel. Zesnul poklidně ve spánku,“ uvedl Jeff Wexler v prohlášení.

Haskell Wexler získal dva Oscary, jednoho za kameru k filmu Kdo se bojí Virginie Woolfové? v roce 1966, druhého za snímek Cesta ke slávě o deset let později. Kdo se bojí Virginie Woolfové? byl posledním černobílým filmem, který dostal Oscara za kameru.

Za kamerou stál i při natáčení Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem z roku 1975, za což si vysloužil další nominaci na Oscara. Byl kameramanem i dalších slavných filmů, jako je Návrat domů (1978) nebo V žáru noci (1967). Proslavil se v roce 1960 svou prací na snímku Ameriko, Ameriko, který natočil režisér Elia Kazan.

Wexler byl také znám svými neshodami s režiséry. Francis Ford Coppola ho vyhodil při natáčení snímku Rozhovor (1974). Stejně tak se s ním Miloš Forman rozloučil během natáčení Přeletu nad kukaččím hnízdem, na kterém se pak podílel Bill Butler.

„Nemyslím, že by existoval film, na kterém jsem pracoval jako kameraman, o němž bych si nemyslel, že ho mohu režírovat lépe,“ poznamenal Wexler v roce 2005.

Poprvé režíroval v roce 1969 snímek Medium Cool na pomezí dokumemtu a hraného filmu. Od té doby se začal věnovat stále více dokumentární tvorbě. Jako jeden z nejvlivnějších amerických kameramanů má svou hvězdu i na hollywoodském chodníku slávy.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel kameraman filmu Přelet nad kukaččím hnízdem Haskell Wexler