Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Zemřel Jiří Krytinář. Nejmenší český herec si zahrál ve víc jak 100 filmech

ČTK

ČTK

30. 9. 2015

Ve věku 68 let dnes náhle zemřel herec Jiří Krytinář, který si zahrál ve více než stovce filmů či seriálů a desítkách divadelních představení. Oznámení rodiny ČTK poskytl hercův manažer Miroslav Kadlec. Krytinář trpěl od dětství těžkou poruchou růstu, měřil 120 centimetrů. Byl označovaný za nejmenšího českého herce.

Krytinář se vyučil hodinářem, ale živil se tak jen osm let. Poprvé se na plátně objevil v roce 1969 v komedii režiséra Ladislava Rychmana na námět jedné z povídek Josefa Škvoreckého Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc. Přes 30 let měl stálé angažmá v dětském loutkovém divadle v Praze. Vedle domácích filmů, jako Tři oříšky pro Popelku, Tři veteráni nebo Bathory, se objevil i v zahraničních produkcích. Například v americkém velkofilmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian hrál se svou dcerou Janou trpaslíky. Lidé ho znali také ze seriálu Hospoda, nezapomenutelný byl jeho Mekota v populární televizní Arabele.

„Vždy jsem do budoucna hleděl s nadějí, elánem a energií – problémy s malým vzrůstem nemám. Nikdy jsem nechtěl sedět v koutku a litovat se; nejsem zvyklý brečet,“ řekl herec ČTK před šesti lety.

Krytinář se vedle herectví věnoval i charitě, v roce 2009 vydal knihu vzpomínek Dívám se vzhůru.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Jiří Krytinář. Nejmenší český herec si zahrál ve víc jak 100 filmech