Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zemřel Jiří Kárnet. Muž, který se věnoval nejen literatuře a divadlu

FOTO. LilieV New Yorku včera zemřel dramatik, divadelní kritik a režisér, novinář a překladatel Jiří Kárnet. Přesně osm dní před smrtí přitom oslavil devadesáté první narozeniny.

FOTO. Lilie

Ilustrační foto, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Jiří Kárnet, který mimo jiné psal také básně a eseje, se narodil v Hořicích 24. ledna 1920. Ihned po studiích působil ještě jako režisérský elév v divadlech D 40 a D 41, jeho kroky dále mířily do Městského divadla na Královských Vinohradech a Divadla ve Smetanově muzeu. Přátelil se s řadou významných českých dramatiků, jakými byli například Jiří Voskovec, Emil F. Burian, Jan Grossmann nebo Pavel Tigrid.

Novinář na několika místech

Po druhé světové válce v deníku Mladá fronta zastával post stálého spolupracovníka kulturní rubriky. Jeho texty často publikovaly také časopisy Kvart nebo Listy. Po únoru 1948 odešel Kárnet do Francie, kde byl redaktorem československého vysílání Radio France a deníku Le Monde. Čtyři roky nato odjel ještě západněji, do New Yorku, kde se také intenzivně věnoval žurnalistice. Spolupracoval s Hlasem Ameriky a Rádiem Svobodná Evropa. Komentoval především tehdejší kulturní a politické události.

Za svůj dlouhý život napsal řadu textů, kromě novinových například divadelní hry (Soudruh O. Beránek nebo Nymfa), esej Posmrtný deník, přeložil také divadelní hry Světelnou cestou od Terence M. Rattigana nebo Prababička Mouretová Jeana Sarmenta.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Jiří Kárnet. Muž, který se věnoval nejen literatuře a divadlu