Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2023

Zemřel J.G. Ballard autor Mýtů blízké budoucnosti

Martin Peška

Martin Peška

20. 4. 2009

jgballard-ripBritský spisovatel sci-fi Nové vlny, James Graham Ballard, který by letos v polovině listopadu oslavil své 79. narozeniny, v neděli 19. dubna zemřel. Podlehl nemoci, se kterou podle slov jeho agentky Margaret Hanburyové bojoval několik let.

James Graham Ballard se narodil 23. ledna 1930. Už jako dvanáctiletý chlapec zažil na vlastní kůži válku, kterou sám protrpěl v japonském internačním táboře. Do Británie se dostal až v roce 1946.

K fantastické literatuře se dostal přes první číslo Astounding po nedokončených studiích medicíny, když sloužil v Kanadě u letectva. Jeho popularita vzrostla během deseti let natolik, že se začal v 60. letech živit výhradně psaním. Sám se označoval za architekta snů, někdy nočních můr.

Nová vlna, do které byl spisovatel řazen, je typická tím, že se do sci-fi literatury začaly objevovat prvky populární literatury, z mainstreamu. Říkal, že science fiction ztrácí svůj smysl a poslání tou měrou, jak mizí mezi hvězdami. Tvrdil, že tento žánr musí hledat nové prostory a nenajde je jinde než zde, na Zemi.

Přesto, že byl Ballard uznáván jako autor sci-fi literatury, mezi nejznámější knihy patří Bouračka z roku 1973 a Říše slunce, které vyšla o 11 let později. Ani jedno z těchto děl se do fantastických žánrů neřadí. Jejich popularitu podpořily i filmové adaptace, které mají na svědomí režiséři Steven Spielberg (Říše slunce) a David Cronenberg (Crash).

Z fantastických děl v češtině vyšly Mýty blízké budoucnosti a Kokainové noci. Ve sbírce Navštivte planetu Zemi z roku 1987 publikoval povídku Ztracený Leonardo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel J.G. Ballard autor Mýtů blízké budoucnosti