Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zemřel francouzský režisér Claude Chabrol

Petra Duhajská

Petra Duhajská

14. 9. 2010

FOTO: Claude ChabrolVe věku osmdesáti let odešla v neděli ráno jedna z hlavních postav francouzské nové vlny. O Chabrolově smrti způsobené pneumotoraxem a následným srdečním selháním informoval prostřednictvím agentury AFP šéf kulturního odboru pařížské radnice Christophe Girard.

FOTO: Claude Chabrol

Francouzský film je chudší o jednu legendu, Zdroj: archiv

Claude Chabrol se narodil 24. června 1930 v Paříži. Jeho kariéra začala slibně. Už jeho první filmy, které vznikly na konci 50. let 20. století, si získaly obdiv diváků i kritiky. Jeho debut z roku 1958, drama Krásný Serge, je mnohými považováno za jedno z prvních děl francouzské nové vlny. V roce 1959 byl Chabrol se svým filmem Bratranci oceněn Zlatým medvědem na festivalu v Berlíně.

Jak bylo u francouzských režisérů v té době zvykem, neomezoval se ani Chabrol pouze na režírovaní, ale byl také filmovým teoretikem. Spolu s Erikem Rohmerem například napsal skvělou studii o mistrovi hororů Alfredu Hitchcockovi. Psal také recenze pro časopis Cahiers de Cinéma, do nějž přispívali i Chabrolovi slavní souputníci François Truffaut, Jacques Rivette nebo Jean-Luc Godard.

FOTO: Claude Chabrol

Se Stéphane Audranovou a Jacqueline Sassardovou při natáčení filmu Les Biches

V dobách, kdy se složitějším uměleckým snímkům moc nedařilo, se Chabrol nenechal odradit negativními kritikami a dál s vervou natáčel komerčnější snímky. Sám tvrdil, že je pro něj radost z natáčení často důležitější než výsledek. I přesto je Chabrolova filmografie bohatá na kvalitní díla, za všechny jmenujme aspoň Paní Bovaryovou, Tiché dny v Clichy, Slavnost, Díky za čokoládu nebo Řezníka. Několikrát byly jeho filmy oceněny na významných mezinárodních festivalech.

Kromě režie se Claude Chabrol věnoval i hraní, v menších rolích se objevil v desítkách filmů. Pamatovat si ho diváci mohou například z komedie Zvíře Jean-Paulem Belmondem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel francouzský režisér Claude Chabrol