Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Zemřel Erik Pardus, populární herec z Četnických humoresek

Redakce

Redakce

14. 5. 2011

FOTO: Erik Pardus Zdroj: Městské divadlo BrnoMěstskému divadlu Brno v úterý 10. května 2011 zemřel po nedlouhé době další vynikající herec, Erik Pardus, ve věku 54 let. Byl mimořádnou osobností českého divadla a po jeho odchodu zůstává nezacelitelná mezera.

FOTO: Erik Pardus Zdroj: Městské divadlo Brno

Vynikající herec Erik Pardus Zdroj: Městské divadlo Brno

Erik Pardus se narodil 2. února 1957. Vyrůstal v Brně, vystudoval brněnskou konzervatoř a herectví na JAMU, kterou ukončil v roce 1982. Od 1. února 1982 nastoupil do svého jediného angažmá, tehdejšího Divadla bratří Mrštíků (nyní Městské divadlo Brno).

Herec filmových, muzikálových i pohádkových rolí

Jako čtrnáctiletého ho obsadil režisér Antonín Moskalyk do seriálu Babička a poté Erik dostal několik příležitostí ve filmu (Romance za korunu, Mlčení mužů). Největší popularitu mu však přinesla role strážmistra Zahálky v Četnických humoreskách, televizním seriálu režírovaném opět Antonínem Moskalykem. S brněnskou televizí natočil mnoho pohádek a účinkoval i v několika seriálech.

Za devětadvacet let své umělecké kariéry odehrál bezpočet činoherních i muzikálových rolí. Za zmínku určitě stojí:  Uriel (Dům se sedmi balkóny), Jack Hunter (Vytetovaná růže),  Pamfilo (Mor),  Mladík (Dobrý večer, léto, dobrý večer, lásko), Jago (Othello), Kňour (Mistr a Markétka), Toffolo (Poprask na laguně), Romain Tournel (Brouk v hlavě), Francois (Blbec k večeři).

Přečtěte si recenzi na drama Jméno růže, v němž si herec zahrál

FOTO: Erik Pardus    Zdroj: jef. Kratochvil

Strážmistr Zachariáš

Poslední rolí, kterou na jevišti Městského divadla Brno odehrál, byl Salvátor v inscenaci Jméno růže, a to v únoru 2011. Zkoušel ještě roli Sancheze v Měsíčním kameni, na jevišti jsme ho však už nepotkali.

Erik Pardus vlastnil řadu hodnotných ocenění. Např. se stal nositelem Ceny Alfréda Radoka, Ceny Thálie nebo Ceny českého divadla.

Rozdávající (se) herec

Herec rozdával svým divákům plnými hrstmi jedinečné a vrcholné herecké umění. Vždy fascinoval absolutním ztotožněním se se svými postavami a přinášel ohromnou náruč smíchu v komediálních scénách. Měl úžasný dar rozesmát jak své obecenstvo, tak i své kolegy.

„Často mi říkával, abych ho nechválil, že by mohl zpychnout. Že se herci mají chválit až po smrti. Chválit a uctívat však zasloužil jak za svého života, tak i nyní,“ nechal se slyšet ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša.

FOTO: Erik Pardus Zdroj: Městské divadlo Brno

Erik Pardus

Do posledních dnů trávil Erik Pardus čas se svými kolegy – přáteli v Městském divadle Brno. Zcela mimořádným dárkem se pro něj stala vnučka Anetka, která se narodila v prosinci 2010.

Poslední rozloučení s Erikem Pardusem se uskuteční 16. května v 11 hodin na Činoherní scéně Městského divadla Brno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Erik Pardus, populární herec z Četnických humoresek