Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zemřel chlebíčkový guru Jan Paukert

Samcová Jana

Samcová Jana

17. 1. 2010

paukertSvět lahůdek pláče. Ve věku 91 let ho tento týden opustila ikona klasického chlebíčku Jan Paukert mladší. Gastronomické kruhy tak nadobro přišly o jeden ze svých blyštivých klenotů.

Lahůdkářství Paukert, Zdroj: janpaukert.cz

Lahůdkářství Paukert, Zdroj: janpaukert.cz

Mekka milovníků lahůdek leží na frekventované Národní třídě. Obří poutač nenechá nikoho na pochybách, že se uvnitř skrývají skvostné dobroty nejen na slavnostní stůl. Lahůdkářský svatostánek otevřel své brány již v roce 1916 pod vedením manželů Paukertových jako první české velkolahůdkářství. Díky mimořádné kvalitě a čerstvosti si brzy získal věhlas evropských měřítek. Dostaveníčko U Paukertů si rády dopřávaly prvorepublikové hvězdy Ema Destinová, Lída Baarová, Hugo Haas, Werich s Voskovcem, Jaroslav Seifert i Vlasta Burian. Odběratelem Paukertových pamlsků se zanedlouho stala i kancelář prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Zánik Paukertova království představovalo vypuknutí druhé světové války a znárodnění rodinné firmy komunisty v roce 1952. Podnik dlouhá léta fungoval dál, nesměl však používat příjmení Paukert ve svém názvu. Paukertovi se dočkali restituce v roce 1991, ale ke slavnostnímu znovuotevření došlo až o dlouhých 17 let později v roce 2008, za přítomnosti syna Jana, který svým rodičům pomáhal lahůdkářství vybudovat. V Paukertovic sortimentu dnes nechybí kromě tradičních chlebíčků i francouzské sýry, delikátní uzeniny, kachní či husí játra, pochoutkové saláty a zákusky všeho druhu. Na své si přijdou i milovníci vinné révy. Bohatá vinotéka čítá moravská, francouzská, italská, španělská, německá i rakouská vína.

 

www.janpaukert.cz

ADRESA: Národní 17, Praha 1

Otevírací doba:

Po – Pá: 8:00-20:00

So – Ne: 10:00-20:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel chlebíčkový guru Jan Paukert