Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zemřel bluesový veterán T-Model Ford. Nikdo neví, kolik mu bylo let

T-Model Ford, vlastním jménem James Lewis Carter, bluesový zpěvák, který se naučil hrát na kytaru ve svých 58 letech, zemřel v úterý ve svém domě v Greenville v Mississippi.

Kytara

Na kytaru se bluesman T Model Ford naučil hrát až v důchodovém věku. Foto: Eva Marková, TOPZINE.cz

Co však nadále zůstává záhadou je Carterův věk. Koroner a rodina bluesové legendy tvrdí, že se Ford narodil v roce 1924, což by znamenalo 89 let. Dávný přítel a bluesový expert Roger Stolle prohlásil, že samotný Ford si datum svého narození nepamatoval a prohlašoval se za 93letého.

Stolle doprovázel Forda spolu s dalšími bluesmany na turné po Evropě v roce 2009. Také s Fordem cestoval na vystoupení v New Yorku. „Byl známý jako poslední z těch opravdu autentických bluesových umělců v Mississippi. Byl to muž se silným příběhem,“ prozradil Stolle o svém příteli.

Milovník žen a dobré whisky

Když byl Ford mladý, strávil dva roky ve vězení za zabití muže v sebeobraně – z nápravného zařízení si od řetězů odnesl jizvy na kotnících. Ford měl šest manželek a celkem 26 dětí. Když ho jeho pátá manželka opustila, nechala mu jako dárek na rozloučenou kytaru. Jeho velkým potěšením byla whisky, podle níž i pojmenoval své album Jack Daniels Time.

Ford zahájil svou kariéru v 70. letech hraním po soukromých akcích a putykách v Greenville. Za svůj život nahrál osm alb, polovinu s labelem Fat Possum. Jeho hudební styl byl kombinací syrovosti Delta blues s Chicago blues a klubového bluesu. Zemřel 16. července ve svém domě v důsledku selhání plic.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel bluesový veterán T-Model Ford. Nikdo neví, kolik mu bylo let