Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Zemřel architekt Střítecký. Jeho hotel na Kilimandžáru snad ještě postaví

Petr Pečenka

Petr Pečenka

1. 12. 2012

Ve středu 28. listopadu podlehl v boji s rakovinou jeden z našich nejvýznamnějších architektů Jiří Střítecký. Autor pražského Anděla nebo budějovického centra Mercury zemřel ve věku 58 let.

Obr. Mercury

Dopravní a obchodní centrum Mercury v Českých Budějovicích Zdroj: Ateliér 8000

Nechtěl být architektem, ale námořníkem. Přesto jeho originální stavby dnes udávají směr v současné české architektuře. Absolvent brněnského VUT založil studio Ateliér 8000, které je podepsané pod takovými stavbami jako je Velín plavební komory v České Vrbné, Obytný soubor v Praze na Hauspalce, moderní pavilon T výstaviště v Českých Budějovicích, nebo Factory Office Centre v Praze.

Obr. České vrbné

Velín plavební komory České vrbné

Jedním z nejzajímavějších projektů Stříteckého ateliéru je plánovaný hotel který má vzniknout pod Africkým Kilimandžárem. Zakázku na tuto stavbu dostal Střítecký od Češky Martiny Navrátilové a do poslední chvíle na ni pracoval s Martinem Krauperem – kolegou a spoluzakladatelem ateliéru 8000. Pokud budou investoři souhlasit, nic prý nebrání tento zajímavý projekt, na kterém ostatně Jiřímu Stříteckému velmi záleželo, nakonec přece jen realizovat.

Obr. Jiří Strilecky

Jiří Střítecký

Jiří Střítecký

* 14.03.1954 – Třebíč, ČR
† 28.11.2012 – Brno, ČR

Realizace Atelieru 8000 v Budějovicích: IGY Centrum a Mercury Centrum, Československá obchodní banka, Fitness centrum Pouzar, v Lipně nad Vltavou Marína Lipno, v Praze: Advokátní komora, Zlatý Anděl, Staré celnice.

Obr. Mercury střecha

Na střeše obchodního centra Mercury je vybudované autobusové nádraží Foto: Petr Pečenka, Topzine.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel architekt Střítecký. Jeho hotel na Kilimandžáru snad ještě postaví