Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zemřel Allen Lanier, milenec Patti Smith a zakladatel Blue Öyster Cult

Adam Vrána

Adam Vrána

16. 8. 2013

Vážné plicní chorobě podlehl ve věku 67 let kytarista, klávesista a jeden ze zakládajících členů amerických Blue Öyster Cult, Allen Lanier. Podle jeho dlouholetého spoluhráče Donalda Roesera byl Lanier ve špatném zdravotním stavu dlouhodobě.

Blue Oyster Cult

Blue Oyster Cult. Zdroj: oficiální facebook kapley

„Allen byl léta těžký kuřák a s jeho zdravím se to už nějakou dobu nelepšilo. Nejde tudíž o velké překvapení,“ řekl Roeser ke smrti svého kolegy.

Lanierův hudební život začal v kapele Soft White Underbelly, kterou založil spolu s Roeserem, bubeníkem Albertem Bouchardem, zpěvákem Lesem Braunsteinem a basistou Andrewem Wintersem v roce 1967. Nedlouho po startu však Braunstein ze svého postu odešel, načež byl nahrazen Ericem Bloomem a skupina se přejmenovala na Blue Öyster Cult.

Po podepsání smlouvy s vydavatelstvím Columbia Records se z kapely stal v Americe fenomén. Písničky jako Cities on Flames with Rock and Roll anebo Burnin‘ for You se postupně dostávaly do éteru rádií, a to, že nešlo o náhodu, potvrdil masivní úspěch následujících alb, včetně čtvrté studiovky Agents of Fortune, na níž Lanier složil songy Tenderloin a True Confessions.

Rozervanost úctu nevymazala

Svého kolegu Roeser popsal jako tichého, přesto ale zapáleného muzikanta, který se navenek nijak výrazně neprojevoval a během koncertů se s oblibou uchyloval spíše do pozadí. Rovněž poukazuje i na skutečnost, že byl vysoce kreativní, jeho nápady však v kapele procházely jen málokdy.

Podobně na zesnulého kytaristu vzpomíná i zpěvačka a bývalá Lanierova milenka Patti Smith. Příčinou jejich rozchodu bylo podle ní příliš časté koncertování, s nímž nebyl Lanier schopen svůj osobní život skloubit. „Přesto ale nešlo o věc, která by podkopala respekt, který jsem k němu chovala,“ píše Smith ve svých memoárech s názvem Just Kids.

Z Blue Öyster Cult odešel Lanier nakrátko v roce 1985, posléze se ale do kapely vrátil a pokračoval v ní až do roku 2006. Loni v listopadu se ke skupině znovu připojil a odehrál vzpomínkový koncert v New Yorku. „Bylo to jako za starých časů, všechno jelo tak, jak mělo, Allena nevyjímaje,“ dodává Roeser. „Rozhodně nám všem bude chybět.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Allen Lanier, milenec Patti Smith a zakladatel Blue Öyster Cult