Zemřel Allen Lanier, milenec Patti Smith a zakladatel Blue Öyster Cult

Vážné plicní chorobě podlehl ve věku 67 let kytarista, klávesista a jeden ze zakládajících členů amerických Blue Öyster Cult, Allen Lanier. Podle jeho dlouholetého spoluhráče Donalda Roesera byl Lanier ve špatném zdravotním stavu dlouhodobě.

Blue Oyster Cult
Blue Oyster Cult. Zdroj: oficiální facebook kapley

„Allen byl léta těžký kuřák a s jeho zdravím se to už nějakou dobu nelepšilo. Nejde tudíž o velké překvapení,“ řekl Roeser ke smrti svého kolegy.

Lanierův hudební život začal v kapele Soft White Underbelly, kterou založil spolu s Roeserem, bubeníkem Albertem Bouchardem, zpěvákem Lesem Braunsteinem a basistou Andrewem Wintersem v roce 1967. Nedlouho po startu však Braunstein ze svého postu odešel, načež byl nahrazen Ericem Bloomem a skupina se přejmenovala na Blue Öyster Cult.

Po podepsání smlouvy s vydavatelstvím Columbia Records se z kapely stal v Americe fenomén. Písničky jako Cities on Flames with Rock and Roll anebo Burnin’ for You se postupně dostávaly do éteru rádií, a to, že nešlo o náhodu, potvrdil masivní úspěch následujících alb, včetně čtvrté studiovky Agents of Fortune, na níž Lanier složil songy Tenderloin a True Confessions.

Rozervanost úctu nevymazala

Svého kolegu Roeser popsal jako tichého, přesto ale zapáleného muzikanta, který se navenek nijak výrazně neprojevoval a během koncertů se s oblibou uchyloval spíše do pozadí. Rovněž poukazuje i na skutečnost, že byl vysoce kreativní, jeho nápady však v kapele procházely jen málokdy.

Podobně na zesnulého kytaristu vzpomíná i zpěvačka a bývalá Lanierova milenka Patti Smith. Příčinou jejich rozchodu bylo podle ní příliš časté koncertování, s nímž nebyl Lanier schopen svůj osobní život skloubit. „Přesto ale nešlo o věc, která by podkopala respekt, který jsem k němu chovala,“ píše Smith ve svých memoárech s názvem Just Kids.

Z Blue Öyster Cult odešel Lanier nakrátko v roce 1985, posléze se ale do kapely vrátil a pokračoval v ní až do roku 2006. Loni v listopadu se ke skupině znovu připojil a odehrál vzpomínkový koncert v New Yorku. „Bylo to jako za starých časů, všechno jelo tak, jak mělo, Allena nevyjímaje,“ dodává Roeser. „Rozhodně nám všem bude chybět.“

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*