Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zeměplošský panteon

Redakce

Redakce

20. 1. 2010

terry-pratchett-barva-kouzel-perexToho konkrétního dne seděl Slepý Io, který byl díky své neselhávající ostražitosti náčelníkem bohů, s bradou opřenou v dlaních a pohlížel na rudou hrací plochu před sebou. Slepý Io dostal své jméno proto, že na místě, kde měl mít oční důlky, neměl nic, jen dvě hladká místa porostlá obyčejnou kůží. Jeho oči, kterých měl impozantní množství, vedly tak trochu vlastní nezávislý život. Několik se jich neustále vznášelo nad stolem.

– Barva kouzel

terry-pratchett-barva-kouzel

Slepý Io, hlavní bůh Zeměplochy, je obdoba řeckého boha Dia, který na hoře Olymp vládl všem ostatním bohům. Stejně jako Zeus je i Slepý Io oděn do řecké tógy a jeho podoba na obrázcích Paula Kidbyho dává jistotu, že má s tímto bohem mnoho společného. Zbraně obou představují hromy a blesky.

Slepý Io si však vypůjčil své jméno i od dalších pozemských bohů a mytologických postav.

Íó byla dcerou řeckého argejského krále a kněžkou bohyně Héry. Zeus se do ní zamiloval, ale Héra to zjistila. Aby ji ochránil před hněvem své žárlivé manželky, proměnil Zeus dívku v krávu. Héra však na Íó poštvala velkého ováda, který ji pronásledoval až k moři, které se pak podle ní přejmenovalo na Iónské. Íó moře přeplavala a dostala se až do Egypta, kde porodila Diova syna Epafa, který se podle mytologie stal prvním egyptským králem.

Ódinovi, hlavnímu severskému bohovi, který žil v Ásgardu, se také říkalo Blindi – Slepý, neboť měl jen jedno oko.

Io je také jeden z mnoha měsíců planety Jupiter, což je římská přezdívka boha Dia.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zeměplošský panteon