Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Zelený čaj jako elixír života: Objevte jeho tajemství

Irena Siudová

Irena Siudová

3. 3. 2011

Dlouhou dobu Češi nepatřili mezi výrazné konzumenty čaje. Dobrou zprávou je, že se díky zájmu o zdravý životní styl a o zdraví obecně začali lidé zajímat o nápoje, které mají velmi pozitivní účinky na náš organismus. Zelený čaj je v tomto případě králem mezi čaji, neboť obsahuje nejsilnější ze všech antioxidantů.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Komu vlastně vděčíme za to, že si můžeme dát šálek lahodné chuti? K objevu čaje se váže legenda, podle které čínskému císaři Šen Nungovi při ohřívání vody spadly do kotlíku také lístky čajovníku.

Ač se tak stalo náhodou, ochutnal jej a zjistil, že má vynikající chuť. Ostatně také podle archeologických nálezů jsou právě Čína spolu s Indií prvními místy, kde se čaj začal pěstovat. Navíc jej začali používat také ve své tradiční medicíně.

Zelený čaj pro vaše zdraví

O účincích zeleného čaje na naše zdraví existuje mnoho studií, a ačkoli některé z nich nebyly zatím vědecky prokázány, je zelený čaj považován za jeden z nejzdravějších nápojů. Mezi jeho potvrzenými blahodárnými účinky je bezesporu jeho vliv na pokožku.

Zdroj: Sxc.hu

Další zajímavá studie poukazuje na fakt, že čaj, jak zelený tak černý, prodlužuje život po infarktu. Zelený čaj dále příznivě působí na kosti, může předcházet revmatické artritidě a má také protizánětlivé účinky.

Je vhodný jako prevence proti zubnímu kazu a velice zajímavé jsou také studie, podle kterých jsou kuřáci, jež pravidelně konzumují zelený čaj, méně náchylní ke vzniku rakoviny a dalších chorob.

Ostatně vliv zeleného čaje na rakovinu je častým předmětem různých výzkumů. Z některých vyplývá, že čaj může působit nejen preventivně, ale také jako podpůrný prostředek při samotné léčbě rakoviny.

Zdroj: Sxc.hu

Hubněte se zeleným čaje

Obzvláště ženy by mohlo zajímat, že látky obsažené v zeleném čaji chrání před obezitou. Řada studií v Asii dokládá, že látky v něm obsažené mají vliv na snížení váhy. Jen pitím zeleného čaje však nezhubnete. Abyste dosáhla výsledku, nesmíte se přecpávat a do pitného režimu byste měla zařadit několik šálků tohoto čaje. Díky tomu docílíte rychlejšího spalování tuků a snížení váhy.

Kolik šálků denně?

Vzhledem k tomu, že zelený čaj obsahuje nejsilnější antioxidanty, je doporučováno ho pít až několikrát denně. Nikde není přesně napsáno, kolik čaje máte vypít, ale doporučuje se vypít denně přibližně čtyři až pět šálků.

Vzhledem k velkému množství kofeinu se mohou při nadměrném pití dostavit nevolnosti, nespavost nebo také časté močení. Není tedy proto vhodný pro děti. Těhotné a kojící ženy by si měly dopřát pouze jeden šálek čaje denně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zelený čaj jako elixír života: Objevte jeho tajemství