Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Zelená oáza uprostřed města: Tchaj-wan postaví ekologické kulturní centrum

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

24. 6. 2013

Fasáda pokrytá rostlinami a solárními panely, ukrývající knihovnu, muzea a zázemí pro návštěvníky. Tak vypadá návrh na originální kulturní centrum, které má vzniknout v Taichungu na Tchaj-wanu.

Projekt vznikl ve studiu kanadské firmy MU Architecture jako součást Gateway parku, moderní rekreační zóny, jež má být vytvořena v centru města. Kulturní centrum má tvořit třináct organických bloků, seskládaných do asymetrické formace tak, aby do budovy pronikalo co největší množství světla. Plochy nejvíce vystavené slunci mají být pokryty vegetací; to může zabránit vzniku tzv. efektu tepelného ostrova, který způsobuje nesnesitelné horko v městských ulicích.

Pod zelenými střechami mají být instalovány speciální nádrže na dešťovou vodu. Rozvody budou zajišťovat její ekologické využití na toaletách a při zavlažování zahrad.

Udržitelnost na prvním místě

Recyklovaný biologický odpad má v zahradách sloužit jako hnojivo. Ekologičnost stavby ještě zvyšuje odlehčená ocelová konstrukce a podlahy z hrubého dřeva.

Veškerou energetickou spotřebu budovy by měla pokrýt energie ze solárních panelů, umístěných na jižní straně. V takto důmyslně vytvořených prostorách budou mít návštěvníci k dispozici zázemí pro odpočinek a čtení knih vypůjčených z rozsáhlé knihovny. Místo si zde najdou i výstavy, workshopy nebo čistá rekreace. Taichung tak získá uprostřed rušného města zelenou oázu klidu a umění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zelená oáza uprostřed města: Tchaj-wan postaví ekologické kulturní centrum