Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Želatinové umění: Německý umělec tvoří obrazy z gumových medvídků

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

14. 2. 2013

Jak říká oblíbená reklama, Haribo chutná malým, stejně tak i dospělým. Německý umělec Johannes Cordes však zašel v oblibě gumových medvídků ještě dál: skládá je do pestrobarevných obrazů.

Johannu Cordesovi z německého města Meppen se gumoví medvídci stali doslova múzou. Mezi jeho unikátními uměleckými díly nechybí portréty ani napodobeniny známých obrazů; jeho velkým oblíbencem je například Andy Warhol.

K netradiční technice se dostal náhodou: před několika lety vyráběl rám k obrazu svého přítele, když ho ale dokončil, ukázalo se, že je příliš velký. Po chvíli zklamání zmerčil v ateliéru otevřený sáček s gumovými medvídky, zkusmo jich několik naskládal na nevyužité plátno a v nově dokončeném rámu dílko vystavil do okna. Původně to považoval za legraci, jenže obraz se za několik dní prodal.

Šest barev nestačí

Od té chvíle ale uplynulo mnoho vody. Dnes už má Cordes dokonce vlastní technologie pro obarvení medvídků na správný odstín nebo pro dlouhodobé uchování koláží v potřebné kvalitě. Firma Haribo umělce čas od času sponzoruje, nedokázala však přesto ovlivnit fakt, že se gumoví medvídci vyrábějí pouze v šesti barvách. Johannes Cordes je tak musí sám přibarvovat akrylovými barvami nebo speciálními pastely. Za jeden rok mu projdou rukama až tři tuny medvídků; na týden práce spotřebuje asi 200 balíčků.

Není se čemu divit, jediný jeho obraz totiž sladkých dobrůtek obsahuje tisíce. Podle slov samotného umělce je ale nejlépe oceníte ze vzdálenosti deseti až dvaceti metrů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Želatinové umění: Německý umělec tvoří obrazy z gumových medvídků