Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zdrogovaná Sněhurka, perverzní videoklipy, dvojsmyslné texty. Na Rammstein se nezapomíná!

Eva Mácová

Eva Mácová

30. 10. 2009

rammstein-1Že byli tihle týpci z Německa odjakživa tak trochu jiní není žádným tajemstvím, a oni své obscénní reputaci vždy znovu rádi dostáli. Nejspíš právě díky tomu se jim podařilo prorazit i za hranicemi jejich vlasti, ač ve svém projevu používají především svou dnes tolik nepopulární mateřštinu.

Zdroj: rammstein-austria.com, Foto: Kasskara

Zdroj: rammstein-austria.com, Foto: Kasskara

Rammstein vznikli v lednu 1994 v Berlíně a poměrně zajímavou informací je, že se jejich sestava od té doby nezměnila. Dalo by se říci, že skupina založila svůj úspěch na negativní reklamě, informačních šumech a šifrování všeho co vyprodukují.

U německých kapel není sice nařčení z využívání nacistických prvků nijak vzácné, ale vždycky se díky tomu rozvíří veřejná diskuse o historii, zodpovědnosti, demokracii a budoucnosti. Vedlejším efektem je přitom zpopulárnění skupiny a její nesmazatelné zapsání do podvědomí potencionálního publika.

Rammstein toho využili, slízli smetanu, a zároveň přesvědčili rozhořčené občany o nekonečné nevinnosti své produkce. Od té doby je to v podstatě pořád to samé. –  Vydají desku, vyvolají skandál, vezmou si odměnu a na nějakou dobu je zase ticho po pěšině. A bonus? Fanoušci je za to milují!

Zdroj: rammstein-austria.com, Foto: Olaf  Heine

Zdroj: rammstein-austria.com, Foto: Olaf Heine

Ovšem nedá se říci, že by úspěchy neslavili zaslouženě! Právě naopak. Vždyť o světovou proslulost se zasloužili pyrotechnicky bohatými koncerty, efektivně zpracovanými videoklipy a neignorovatelnými texty, které k dokonalosti dopilovává strhující hudba.

Když si člověk položí otázku, jakým způsobem získali Rammstein fanoušky zrovna u nás, není tak úplně snadné si na ni odpovědět. Snad tím, že interpretace písní zpěvákem Tillem Lindemannem uchvátila nejedno původně němčinu odmítající ucho. Nejen totiž, že je jeho projev osobitě strhující, ale díky výrazné artikulaci pochytí i velmi špatný student tohoto jazyka sem tam nějaké to slovíčko, které si může následně broukat ve sprše. A že skutečně bude, o tom mohou statistiky vyprávět.

Tillův naživo téměř divadelně excentrický výkon by se neobešel bez vydatné podpory zbytku kapely, jejíž jednotliví členové nejsou o nic méně charismatičtí a specifičtí než zpěvák sám. Těmito herci ve vedlejších rolích jsou kytaristé Richard  Kruspe a Paul Landers, baskytarista Oliver Riedel, bubeník Christoph  Schneider a obsluha keyboardu Flake Lorenz.

Zdroj: rammstein-austria.com, Foto: Olaf Heine

Zdroj: rammstein-austria.com, Foto: Olaf Heine

Letos si Rammstein zřejmě hodili mincí a usmysleli si, že co je nezabije, to je posílí a natočili prvotřídní pornovideoklip Pussy,  který zřeveřejnili jako předzvěst svého celkově šestého a zatím nejnovějšího studiového alba Liebe ist für alle da. Podle reakcí veřejnosti i tentokrát uhodili hřebíček na hlavičku a vystihli, kudy vede cesta k úspěchu a trvalé slávě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zdrogovaná Sněhurka, perverzní videoklipy, dvojsmyslné texty. Na Rammstein se nezapomíná!