
Zdravotní a sociální pojištění: Kolik zaplatí pracující student?

Redakce
2. 5. 2011
Je vám méně než 26 let, jste studentem prezenčního studia a přivyděláváte si na brigádách nebo podnikáte? Víte, jaké máte platit zdravotní a sociální pojištění? Připravili jsme pro vás manuál, který vám pomůže ujistit se, že odvádíte státu správné dávky.
Pokud jste podnikající student, to znamená osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), a podnikáte prvním rokem nebo jste si v předešlém roce nevydělali podnikáním více než 4 742 korun, nemusíte platit zálohy na sociální pojištění. Můžete se ale přihlásit dobrovolně a zálohu minimálně 723 korun měsíčně posílat. Zúčtování pojištění bude provedeno další kalendářní rok podle dosaženého zisku a bude vám stanoveno nové minimální pojistné na další rok.
TIP: Daňové přiznání i přehled příjmů můžete podat přes internet s elektronickým podpisem ověřeným certifikační autoritou.
Zdravotní pojištění v prvním roce jako podnikatel neodvádíte, ale také se vypočítá ze skutečně dosaženého zisku a budete ho hradit po podání přehledu příjmů, kde vám budou stanoveny zálohy zdravotního pojištění na další rok. Přehled příjmů se na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) podává do konce dubna stejně jako daňové přiznání na příslušný finanční úřad. V případě, že máte daňového poradce, se podací lhůta prodlužuje do konce června.
TIP: Nezapomeňte každý rok na příslušný finanční úřad a ČSSZ poslat potvrzení o studiu. Vyhnete se případným upomínkám a návštěvám úřadů.
Pro příležitostnou práci, brigádu, se využívají dohody o provádění práce mimo pracovní poměr. Existují dvě varianty. Je to dohoda o provedení práce (DPP) a dohoda o pracovní činnosti (DPČ). V případě DPP nesmí maximální počet odpracovaných hodin u jednoho zaměstnavatele překročit 150 hodin ročně (výdělek ale není nijak omezen), sociální ani zdravotní pojištění jako student zde neplatíte. Pokud jste zaměstnáni na dohodu o pracovní činnosti, která může být uzavřena na dobu určitou i neurčitou, nesmí rozsah práce překročit v průměru 20 hodin týdně. Zdravotní a sociální pojištění jste povinni odvádět spolu se zaměstnavatelem jen v případě, že výdělek přesáhne 1999 korun za měsíc.
TIP: V případě práce na DPČ můžete mít nárok na dovolenou.
Pokud při studiu pracujete, nezapomeňte si své pracovní zkušenosti doplnit do životopisu, později je můžete výhodně zúročit při přijímacím pohovoru.